Океанолог откри светеща костенурка

11406
Океанолог откри светеща костенурка

Океанолог от Нюйоркския университет откри първия известен на човечеството вид биолуминесцентно влечуго – морска костенурка, чиято кожа е способна да поглъща синия оттенък и да го излъчва във вид на жълто-червено-зелена светлина, съобщава National Geographic.

"Тя изглеждаше като гигантски космически кораб, бавно плаващ през дълбините на подводния "Космос" – като кораб на пришълци, покрит със светещи петна от неоново зелен и червен цвят от главата до опашката", спомня си Дейвид Грюбер, откривател на костенурката от Градския университет на Ню Йорк.

Откриха причината за цветовото многообразие на коралите

Учени от университета на Саутхемптън са открили генетичната основа, която позволява на коралите да произвеждат впечатляващо многообрази...

Грюбер открил необичайната костенурка случайно – първоначално той и колегите му изучавали фауната на кораловите рифове около Соломоновите острови в Тихия океан, като каталогизирали и изучавали поведението на двама други светещи морски обитатели – корали и акули.

По време на едно от гмурканията океанолозите станали свидетели на невероятно зрелище – пред тях плувала добре известната, но изключително рядка морска ястребоклюна костенурка Eretmochelys imbricata, чиято кожа и глава преливали от различни оттенъци – от яркозелено и жълто до червено.

Учените били толкова поразени от откритието, че не се опитали да преследват или да уловят костенурката. Когато се върнали на сушата, посетили няколко рибарски селища и се поинтересували дали рибарите са срещали такива костенурки. Както се оказало, местните знаели за съществуването им и показали на учените няколко уловени наскоро костенурки, чиито черупки светели в червено.

Засега океанолозите не знаят защо костенурките на Соломоновите острови имат такава способност и каква е ползата от нея за тях. Други биолуминесцентни същества – риби и безгръбначни – използват своето светене за привличане на жертви или партньори за чифтосване, което едва ли се прави и от костенурките.

Откриха корали на безпрецедентна дълбочина

Австралийски учени, които изучават Големия бариерен риф, са открили за първи път корали на извънредно голяма дълбочина, предаде АФП. К...

Както смятат Грюбер и други океанолози, светенето помага на костенурките по-добре да се скрият в кораловите рифове, които също притежават тази способност.

В близко време океанолозите ще проверят дали подобен "камуфлаж" имат и други популации на ястребоклюната костенурка в Тихия океан, и близките ѝ видове. Разкритието на природата на това светене, както признават учените, ще бъде изключително сложно, тъй като ястребоклюната костенурка е измиращ вид и се намира под закрилата на закона, допълва РИА Новости.

Вижте всички последни новини от Actualno.com

Етикети:

Помогнете на новините да достигнат до вас!

Радваме се, че си с нас тук и сега!

Посещавайки Actualno.com, ти подкрепяш свободата на словото.

Независимата журналистика има нужда от твоята помощ.

Всяко дарение помага за нашата кауза - обективни новини и анализи. Бъди активен участник в промяната!

И приеми нашата лична благодарност за дарителство.

Банкова сметка

Име на получател: Уебграунд Груп АД

IBAN: BG16UBBS80021036497350

BIC: UBBSBGSF

Основание: Дарение за Actualno.com