Отдавна изчезнали подводни цивилизации може да бъдат открити с магнитни полета
Какво представлява мистериозният потънал „път Бимини“ и накъде води?
Изследването е на Училището по археологически и съдебни науки към университета в Брадфорд във Великобритания. Техният план е да разгледат внимателно магнитометричните данни, събрани от част от Северно море, и да се опитат да идентифицират всякакви странни аномалии, които биха могли да предполагат наличието на археологически структури.
Екипът има желание да използва техниките, за да търси следи от човешка дейност под Северно море, тъй като се смята, че то е било дом на някои от най-големите праисторически селища в Европа.
Преди да потъне преди повече от 8000 години, Догерленд е бил богато и разнообразно местообитание, което вероятно е привличало праисторически хора. Изследването на Северно море е разкрило редица археологически открития, включително останки от мамут, рога на благороден елен, ловни оръжия, каменни инструменти и дори череп на неандерталец.
"Атлантида" от легендите на маите е открита в кратера на вулкан
Въпреки потенциала, който се крие под Северно море, ние знаем сравнително малко за хората и културата, които някога са процъфтявали тук.
„Тъй като областта, която изучаваме, е била над морското равнище, има малък шанс този анализ дори да разкрие доказателства за дейност на ловци-събирачи“, казва Бен Ърмстън, докторант в университета в Брадфорд. – Може също така да открием наличието на сметища, състоящи се от животински кости, черупки на мекотели и друг биологичен материал, които могат да ни разкажат много за това как са живели хората.“
Времето тече. Разширяването на вятърните паркове в Северно море помага на Европа да се откаже от изкопаемите горива, но също така има потенциала да наруши праисторическите обекти, които все още не са открити.
„Изследването на потъналите пейзажи под Северно море представлява едно от последните големи предизвикателства пред археологията. Постигането на това става още по-спешно с бързото развитие на Северно море във възобновяема енергия“, добавя професор Винс Гафни, академичен ръководител на проекта.
Забележително малко от световните океани са били изследвани, да не говорим за целите на археологията. Въпреки това напредъкът в технологиите продължава да показва, че крайбрежията крият безброй следи от древна човешка дейност, дори доказателства за отдавна изчезнали цивилизации.
Благодарение на проекти като този в университета в Брадфорд, както и много други, бъдещето на морската археология изглежда обещаващо. Изглежда обаче само не трябва да се надяваме скоро да открием на потъналия град Атлантида.
ОЩЕ: Кой се нуждае от Атлантида, когато съществува Атлит Ям?
Вижте всички последни новини от Actualno.com
Още от ИНТЕРЕСНО:
Необичайна гробница на маите е открита в Паленке
Признак за интелект. Какво си мислят кучетата, когато накланят глави?
Експлозии на свръхнови влияят на разнообразието от живот на Земята
Теорията с календара се провали. Учените все още не знаят за какво е служил Стоунхендж
Харвардски физик планира експедиция за „извънземен артефакт“, паднал от Космоса
Какви са тези дупки на дъното на Атлантическия океан?
Изгубеният Град на цезарите: в търсене на легендата
Пот от пръста открива рак на гърдата
Невероятни инструменти на 7000 години са открити в Судан
Учени секвенираха генома на Бетховен, но не откриха причината за загубата на слуха
Редактор:
Антония Михайлова
Етикети: потънал град древна цивилизация Атлантида