Отделиха гени, които влияят на защитата срещу коронавирус

23 февруари 2021, 09:52 часа 1794 прочитания

Руски изследователи са отделили няколко вариации в гените от семейството HLA, които играят ключова роля за функционирането на Т-клетките и цялата придобита имунна система. Оказва се, че те влияят силно върху естеството на протичането и резултата от коронавирусната инфекция, съобщава списанието Frontiers in Immunology.

Още: Ден на целувката: Как технологиите пренаписват езика на любовта

Още: Как са се образували континентите — учени предлагат нова версия

„В допълнение към връзките, които открихме между генотипа и тежестта на протичане на COVID-19, предложеният подход също ще ни позволи да оценим как определена мутация във вирусния геном ще повлияе на формирането на Т-клетъчния имунитет. Например, ще бъде възможно да се идентифицират групи от хора, за които инфекцията с нови щамове на ТОРС-CoV-2 може да доведе до по-тежка форма на заболяването ", пояснява един от авторите на работата, професор във Висшето училище по икономика Александър Тоневицки, предаде агенция Фокус.

Проучванията показват, че пациентите със затлъстяване, хронични сърдечни заболявания и диабет прекарват най-тежко коронавирусната инфекция.

Друга група рискови фактори са генетичните. Вариациите в гена APOE, свързани с предразположение към Болестта на Паркинсон, както и други гени, някои от които хората са наследили от неандерталците, могат да повлияят отрицателно на резултата от заболяването.

Още: Неприятно, но факт: 12% от дамите са алергични към секса, какви са симптомите?

Още: Проучване: Забраната на смартфоните в училище подобрява концентрацията

В хода на новата работа Тоневицки и колегите му изучават как са свързани разликите в структурата на гените от семейството HLA и тежестта на симптомите на заболяването при 500 жители на Москва, около 100 от които са починали от COVID-19.

Според учените тези гени играят ключова роля за придобиване на имунитет срещу SARS-CoV-2 и други вируси. Те са отговорни за транспортирането на фрагменти от вирусни протеини до клетъчната повърхност и прехвърлянето им към Т-клетките. Това помага да се разпознаят заразените клетки и да се унищожат.

Последвайте ни в Google News Showcase, за да получавате още актуални новини.
Евгения Чаушева
Евгения Чаушева Отговорен редактор
Новините днес