Ръкопис на Галилео Галилей се оказа фалшификат (СНИМКА)

22 август 2022, 11:07 часа 3541 прочитания

Американският историк Ник Уайлдинг е открил, че ръкописът на Галилео Галилей от библиотеката на Мичиганския университет е фалшификат. Предполага се, че той е направен от известния фалшификатор Тобия Никотра през 30-те години на миналия век. Това се съобщава в прессъобщение на Мичиганския университет.

Още: Открито е обяснение за „вещерските кръгове“ по целия свят

Още: 27 000-годишна женска фигурка е открита във Франция

В продължение на почти век библиотеката на Мичиганския университет пази документ от една страница, за чийто автор се счита известният италиански физик и астроном Галилео Галилей. За първи път за ръкописа става известно през 1934 г., когато на аукцион са изложени артефакти, събрани от богат колекционер на ръкописи и стари книги. Тогава се посочва, че автентичността на ръкописа на Галилей е установена от италианския кардинал и архиепископ на Пиза Пиетро Мафи, живял през 1858 – 1931 г.

University of Michigan

Още: Кои пластмасови опаковки са опасни за храните и напитките? Отговорът на учените

Още: След "митологичните" вълци, планират да възродят птица, изчезнала преди 6 века

През 1938 г. ръкописът е дарен на Мичиганския университет. Текстът на този ръкопис се състои от две части. В първата от името на Галилей венецианският дож е информиран за новопостроен телескоп. Втората съдържа бележки за наблюденията на Юпитер и неговите луни. Оригиналното писмо до дожа се пази в Държавния архив на Венеция.

Американският историк Ник Уайлдинг от Университета в Джорджия, който получава известност след разкриването на фалшиво копие на „Сидерей Нунций“ на Галилео Галилей, работел върху нова книга за италианския физик. Той се заинтересувал от чернова на писмото на учения, което се съхранява в библиотеката на Мичиганския университет, затова се обърнал към куратора на библиотеката Пабло Алварес, изразявайки съмнения относно автентичността на документа.

Още: Новооткрити вкаменелости в Аризона хвърлят светлина върху живота по времето на първите динозаври

Още: Микробиолози обясниха колко често трябва да перем чаршафите

Уайлдинг обърнал внимание на това, че водният знак върху хартията съдържа монограмите на нейния производител – AS, и мястото на производство – BMO. Последният монограм обозначава италианския град Бергамо, но на учените не са известни други документи с такъв воден знак, написани преди 1770 г. (Галилей умира през 1642 г.). Историкът стигнал до извода, че съхраняваният ръкопис на Галилей е фалшификат от XX век (предполагаемо от 30-те години на миналия век), създаден вероятно от известния фалшификатор Тобия Никотра. Независима експертиза на Мичиганския университет потвърдила заключението на Уайлдинг.

Миналата година стана ясно за друг подправен исторически документ. Тогава учените от Йейлския университет доказаха, че картата на Винланд, представяна за древна карта на Америка отпреди откриването ѝ от Колумб, представлява фалшификат, изработен през ХХ век. (Винланд е името, дадено на Северна Америка от скандинавските народи в началото на XI век – б.р.)

Още: Внушително развитие: Възкресените бели вълци са удвоили размера си за рекордно време (ВИДЕО)

Още: Гигантски структури са открити на дъното на Северно море

Yale University 

Учените са установили, че фалшификатът е направен върху пергамент от XV век, но всички линии и надписи на картата са направени с мастило, появило се в началото на миналия век, което става ясно по следите от титан.

Картата на Винланд, показваща Америка като голям остров на запад от Гренландия, се появява за първи път в книжарница в Женева през 1957 г. и скоро е придобита от американски меценат за Йейлския университет. За първи път широката общественост научава за нея от книга, публикувана през 1965 г. Това се случва малко след откриването на викингско селище от XI век в Нюфаундленд, затова учените предположили, че предколумбовата карта е автентична и принадлежи на скандинавците.

ВИЖТЕ ОЩЕ: Как бе разшифровано "дяволско писмо" от XVII век

Последвайте ни в Google News Showcase, за да получавате още актуални новини.
Антония Михайлова
Антония Михайлова Отговорен редактор
Новините днес