Международен екип археолози е разкрил колекция от редки артефакти в "Изгорелия град" в Иран. Новите открития ще хвърлят светлина върху историята на този мистериозен древен мегаполис, съобщава Tehran Times.
Още: Изследване твърди, че скелетът в семейната гробница на Александър Велики НЕ Е на баща му
Още: Растенията наистина "крещят", просто досега не сме ги чували
Откритието е извършено от екип археолози от Иран, Италия и Сърбия по време на 19-ия археологически сезон, започнал в Иран. Изследователите търсят ключове към разгадаване на мистерията на нееднократната гибел и възраждане на мистериозното древно селище в Югоизточен Иран, което е включено в списъка на ЮНЕСКО за световно културно наследство като Изгорелия град.
Сега учените са намерили нови следи от праисторическите селища, съществували на мястото. В допълнение към останките от структури са открити множество артефакти, някои от които са много редки. Иранският археолог Хосейн Моради отбеляза, че както и през предишните археологически сезони, тази година са открити значителен брой различни фигурки. Нови открития могат да бъдат направени през следващите седмици, отбелязва той - археолозите смятат, че ще имат достъп до по-ранни слоеве от човешка "окупация" на региона.
Изгорелият град е загадка за изследователите. На персийски названието му е "Shahr-e Sukhtekh" (Шахре Сухте). Учените го свързват с четири исторически обрата – катастрофални пожари. Те почти напълно са унищожили цивилизацията, съществувала тук, но всеки път градът буквално се е възраждал от пепелта.
Още: По кожата ни лазят зомби клетки: някои помагат, други ни вредят
Още: Научен пробив за витамин B1: Потвърдиха теория, смятана за невъзможна
Шахре Сухте е едно от чудесата на древния свят. Той се намира на територията на съвременната иранска провинция Систан-Белуджистан. Градът е стоял на кръстопътя на търговските пътища от бронзовата епоха, пресичащи Иранското плато. Основан е около 3200 г. пр.н.е.
За още любопитни и полезни статии - очакваме ви във Viber канала ни! Последвайте ни тук!
Още: Притеснително: Пластмасата прониква в човешките мозъци
Още: VIASAT NATURE представя „Глобалните приключения на Атънбъро“ (ВИДЕО)
Смята се, че Изгорелият град е бил обитаван в продължение на четири основни периода до 1800 г. пр.н.е. Предишни разкопки показват, че жителите му са били майстори в тъкачеството и занаятите. Те са създавали изящни декоративни предмети, били ненадминати майстори на каменорезбата и рисуваната керамика.