Учени се добраха до най-високото дърво в Амазонка от петия опит
За най-високото дърво в света се смята екземпляр от вечнозелена секвоя (Sequoia sempervirens), наречена Хиперион, която расте в Националния парк „Редууд“ в Северна Калифорния. Височината му достига около 116 метра. А сред покритосеменните растения шампиони по височина са Центурион, царственият евкалипт (Eucalyptus regnans) от Тасмания, и Менара, екземпляр от Shorea faguetiana от остров Борнео. Височината на двете дървета е около сто метра.
Секвои в парка "Редууд". Acroterion / CC BY-SA 3.0
Дървета великани се срещат и в други части на света. Например преди няколко години ботаници откриха най-високото дърво в Африка. То се оказало екземпляр от висока ентандрофрагма (Entandrophragma excelsum) от склоновете на Килиманджаро. Височината на това дърво е 81,5 метра. А през 2019 г., докато анализирали данни, събрани от самолет с помощта на лидар, учените идентифицирали седем места по поречието на река Яри на границата на бразилските щати Амапа и Пара с дървета с височина над 80 метра. Сред тях бил и рекордно висок екземпляр от динизия (Dinizia excelsa). По предварителни оценки то достига 88,5 метра, което го прави най-високото дърво в Амазонка.
За да определят точно размера и възрастта на дървото рекордьор, през същата година изследователите организирали експедиция до бреговете на река Яри. След десет дни издирване обаче екипът се върнал без нищо. Още три експедиции в същия регион открили няколко много високи дървета, включително най-високия бразилски орех (Bertholletia excelsa) в Амазонка с височина 66 метра. Учените обаче не успели да стигнат до най-високия екземпляр на динизия.
Това станало едва през септември тази година. След като изминал 250 километра с лодка по реките и 20 километра пеша през джунглата, екип от деветнадесет души най-накрая стигнал до гигантското дърво, което расте в резервата близо до река Иратапура, приток на Яри. Изследователите измерили обиколката на дървото (тя е 9,9 метра), а също така събрали листа и почва около него. Освен това учените взели проби, които ще помогнат да се определи възрастта на растението (сега тя се оценява на 400 – 600 години).
Въпреки че степента на обезлесяване в бразилската Амазонка се е увеличила със 75 процента през последните три години в сравнение с последното десетилетие, най-високото местно дърво расте в отдалечен и труднодостъпен регион, така че все още е в сравнителна безопасност, казват учените. Въпреки това ценната дървесина на динизия я прави привлекателна за дървосекачите. Освен това в резервата Иратапура от време на време проникват златотърсачи, чиято дейност причинява сериозни щети на околната среда.
По-рано ботаници откриха може би най-старото дърво без клони в света. Става дума за екземпляр от кипарис фицроя (Fitzroya cupressoides), който расте в чилийския национален парк „Алерсе Костеро“ и е известен с прозвището Гран Абуело – тоест Прадядото. Възрастта му се оценява на 5484 години. За сравнение най-старото живо дърво, бодливият бор (Pinus longaeva), наречен Матусал, е на възраст над 4850 години. Не всички експерти обаче са съгласни с оценката за възрастта на Гран Абуело.
ВИЖТЕ ОЩЕ: Най-високото дърво на планетата
Вижте всички последни новини от Actualno.com
Още от ИНТЕРЕСНО:
2,3-метров меч е открит в Япония (ВИДЕО)
10 географски факта, на които няма да повярвате
Статуя на Херкулес е открита при ремонт на канализация в Рим
Облак азотна киселина от съветска ракета убил групата на Дятлов?
Това древно, 2500-годишно любовно/скръбно писмо е трогателно
Неандерталци напълнили пещерата си с черепи и учените не знаят защо
Нов тест открива болестта на Алцхаймер три години преди клиничната диагноза
В Норвегия откриха находище на невероятни минерални ресурси
Топки за пинг-понг и вазелин: Всички безумни начини, с които хората искат да вдигнат "Титаник"
Мистериозен римски додекаедър, открит в Белгия, може да е използван за магически ритуали
Редактор:
Антония Михайлова