Американски учени разработиха датчик за хранителни продукти тип велкро, с помощта на който ще може да се проверява дали те не са развалени и не съдържат опасни бактерии. И всичко това клиентът ще може да разбере, без да разпечатва опаковката. Описание на изобретението е публикувано в списание „Advanced Functional Materials“, предаде БГНЕС.
Още: Предупреждение: Домашните птици и прасетата могат да докарат нов грип на човека
Още: Скрита ли е Райската градина под Великата пирамида в Египет?
Инженери от Масачузетския технологичен институт създадоха миниатюрен колориметричен сензор, който на външен вид прилича на парче велкро лента, чиито иглички са изработени от коприна.
Коприната е напълно годна за консумация, не е токсична, може да се използва като хранителна съставка и има достатъчна механична якост, за да проникне в тъканите на храни като месо, праскови или маруля, обясняват учените.
Микровласинките попиват течност от продукта в задната част на сензора, в чиято матрица с помощта на 3D – принтер са добавени два вида специално биомастило: едното променя цвета си при определено ниво на рН, което показва, че храната се е развалила; другото се оцветява при наличието на патогенни бактерии като ешерихиа коли.
Още: Учени създадоха серум, който неутрализира отровата на 19 от най-смъртоносните змии
Още: Пръстов отпечатък разкрива нови данни за произхода на Стоунхендж
По време на експеримента изследователите прикрепили сензор към пакет с филе от сурова риба, в който преди това е инжектиран разтвор с ешерихиа коли. След 16 часа чувствителната към бактерии част на сензора променила цвета си от синьо в червено - ясен признак заразена риба. След още няколко часа pH-чувствителното био-мастило също промени цвета си, което показало, че рибата се е развалила.
За още любопитни и полезни статии - очакваме ви във Viber канала ни! Последвайте ни тук!
Още: Viasat True Crime представя Денис Нилсън и Невидимите чудовища на Америка (ВИДЕО)
Още: Кой е бил най-бързият динозавър? Развивал е кошмарна скорост - 322 километра в час
Според учените, подобни интелигентни хранителни сензори в бъдеще ще могат да предотвратяват избухване на зарази, предизвикани от замърсени продукти, като салмонелоза, каквито се случват периодично в търговските мрежи. Освен това с тяхна помощ клиентите ще могат да използват продукти с вече изтекъл срок на годност, но в действителност все още годни за консумация.