Военни кладенци на фараоните са открити в Египет

02 март 2022, 12:30 часа • 11573 | прочитания

Пет древни кладенеца, които вероятно са били важни инфраструктурни елементи на главния военен път на древните египетски фараони, е открила археологическа мисия на египетското министерство на антиките, докато провеждала проучвания в Северен Синай.

Още: По кожата ни лазят зомби клетки: някои помагат, други ни вредят

Още: Научен пробив за витамин B1: Потвърдиха теория, смятана за невъзможна

Както съобщава The National News, учените смятат, че откритите съоръжения са били разположени по така наречения военен път на Хор – древен път, съединяващ Египет с територията на съвременна Палестина.

И петте кладенеца са открити от египетски археолози, работещи в района на Тел ел-Кедуа в Северен Синай. Структурите са условно датирани към XIII век пр.н.е. Точната дата на тяхното създаване все още не е установена, но специалистите смятат, че кладенците са построени преди царуването на фараона Сети I (1290 – 1279 г. пр.н.е.).

Военният път на Хор е добре познат на учените от писмени източници. Това е обширен древен маршрут с дължина 220 км, по който са минавали войските на фараоните. Бил е снабден с отлична инфраструктура. По пътя имало крепости, сред които била и крепостта Тел ел-Кедуа. Подобни съоръжения били използвани като крепостни военни контролни пунктове за защита на източната граница на Египет.

Още: Притеснително: Пластмасата прониква в човешките мозъци

Още: VIASAT NATURE представя „Глобалните приключения на Атънбъро“ (ВИДЕО)

Снимка: Ministry of Tourism and Antiquities, Egypt

Кладенците се намирали извън крепостта. Вероятно са били предназначени за нуждите на армията. Според ръководителя на археологическата мисия Рамадан Хелми, четири от петте открити кладенеца са били засипани с пясък и, както са установили археолозите, това е било направено умишлено. Учените смятат, че те са били засипани от египтяните, за да попречат на напредването на персийската армия, нахлула в Египет през 525 г. пр.н.е.

Петият кладенец не е бил засипан. Между другото, дълбочината му е малко повече от три метра. По време на проучването му на дъното на кладенеца са открити 13 грънчарски колела и няколко глинени съда, датиращи от XXVI династия на Древен Египет (664-525 г. пр.н.е.), известен още като периода на Саит. Това говори, че кладенците са служили на хората векове.

Още: Създадоха светещи бактерии, помагат за замърсяването

Още: Хомо сапиенс оцелял при смяната на магнитните полюси с древен крем и топло облекло

Последвайте ни в Google News Showcase, за да получавате още актуални новини.
Антония Михайлова
Антония Михайлова Отговорен редактор
Новините днес