Земната мантия, която се намира на дълбочина между 410 км и 660 км от повърхността, съдържа толкова вода, колкото всички океани, взети заедно, показват резултатите от изследване, цитирани от Франс прес. Тя се съдържа във вида на хидроксилни групи в състава на минерала рингвудит, образец от който е открит за пръв път от учените.
Още: Учени създадоха серум, който неутрализира отровата на 19 от най-смъртоносните змии
Още: Пръстов отпечатък разкрива нови данни за произхода на Стоунхендж
Рингвудитът е минерал в състава на земната мантия. Изследването му е показало, че съдържа значително количество вода, от порядъка на 1,5 процента от теглото му, предаде Франс прес, цитирана от БТА.
"В тази част от Земята може да има толкова вода, колкото във всички океани, взети заедно, заяви ръководителят на изследването Греъм Пиърсън от университета на Албърта, Канада. Една от причините, заради които Земята е геологически динамична планета, е наличието на вода във вътрешността й."
Земната мантия се простира от земната кора до ядрото на нашата планета, като достига до дълбочина 2900 км. Между двете големи части от земната мантия - горната и долната, се намира т.нар. преходна зона. Тя е на дълбочина между 410 км и 660 км.
Още: Viasat True Crime представя Денис Нилсън и Невидимите чудовища на Америка (ВИДЕО)
Още: Кой е бил най-бързият динозавър? Развивал е кошмарна скорост - 322 километра в час
Основният минерал в горната й част е оливинът. Когато дълбочината и следователно налягането се увеличат, оливинът променя формата си - на дълбочина между 410 км и 520 км се превръща в уадслеит, а на дълбочина между 520 км и 660 км - в рингвудит, който съдържа вода.
За още любопитни и полезни статии - очакваме ви във Viber канала ни! Последвайте ни тук!
Още: Времето може да тече в обратна посока и ние дори да не го осъзнаваме
Още: Черен или бял дим? Не само за папата, но и за пожарникарите цветът е много важен
Тази разновидност на оливина бе открита в метеорити, но никога досега на Земята, защото е на недостъпна дълбочина във вътрешността й.
Досега никой не бе видял рингвудит от земната мантия, макар геолози да бяха убедени в съществуването му, отбеляза Ханс Кеплер от университета в Байройт, Германия.
Рингвудитът е открит почти случайно през 2009 г. от учени под ръководството на Греъм Пиърсън, докато изследвали диамант без търговска стойност, намерен в Бразилия. Пробата била подложена на няколкогодишен анализ, преди да бъде потвърдено, че става въпрос за рингвудит.
Още: Почти всеки човек носи този вирус цял живот, без да знае, че е връзка с болестта на Алцхаймер
Още: Науката възкресява миналото: Древни отпечатъци издадоха праисторически тайни
Минералът стигнал до земната повърхност като част от вулканична скала.
Резултатите от изследването са публикувани в сп. "Нейчър".