Георги Богданов, изпълнителен директор на "Националната мрежа за децата" обясни, че вчера МОН публикува концепцията си за предмета "Добродетели и религия". По-важно е какво ще бъде съдържанието на предмета, запознахме се това, което предлага МОН и това, което е притеснително е, че ще има разделение между деца, които ще учат християнство, ислям и етика. Когато става въпрос за вяра, за религия и за разделянето на децата, това би могло да създаде сериозни проблеми вътре в самото училище, коментира Богданов в студиото на БНТ. Още: МОН разяснява как ще се учи "Добродетели и религия" в училищата
Ще раздели ли религията децата?
Още: "Никакви свещеници, никакви монаси": Кристиян Шкварек за религията в училище (ВИДЕО)
По думите му концепцията на МОН тепърва ще бъде обсъждана. Това, което ни притеснява е, че децата ще бъдат разделени на вярващи и не вярващи в религията, посочи Георги Богданов. Децата могат да се научат да бъдат добри и да практикуват доброта и извън училище. В концепцията на МОН гражданските организации трябва да участват повече, настоя Георги Богданов.
Още: "Бил съм в комсомола": Религията в училище за патриарх Даниил изглежда е нещо решено
"Гражданското образование е ключово за децата, защото не знаят какво е община, не знаят ролята на президента", аргументира се Богданов в своята теза за въвеждане на гражданско образование в училищата.
Георги Богданов добави, че и в момента децата имат възможност да изучават религия, но защо това не се случва. Голямото притеснение е, че децата могат да намразят религията, ако тя стане задължителна, коментира изпълнителният директор на "Националната мрежа за децата".
Директорът на 51 училище Асен Александров посочи, че въпросът, който се поставя е дали обществото иска да има предмет като добродетели и етика в училище. След учебните часове децата отново може да се разделят - едните да отидат в християнски храм, други в джамията, трети вкъщи, коментира Александров.
"Учителят ще постави темите и ще остави учениците сами да говорят по темата", смята Асен Александров. Според него най-важните базисни умения, които трябва да има едно дете са социално-емоционалните умения.
Още: Религия, добродетели и други чудеса на българското образование