Оставката на Джевдет Чакъров от председателския пост в ДПС и преминаването му в лагера на санкционирания за корупция от САЩ и Великобритания Делян Пеевски не е просто персонално решение, а повратен момент в битката за овладяване на ДПС. Това мнение изрази политологът Теодор Славев в интервю за Студио Actualno. "Това действие крие други механизми на това как се прави политика в България", заяви Славев, като подчерта, че съвпадението между оставката на Чакъров и запора върху банковите сметки на неговия син не може да бъде пренебрегнато.
Фасадата
Политологът посочи, че формалните мотиви за оставката – обединение и стабилност – са фасада: "Формалните бяха за обединение... да преминем през тази криза. Но хората около Доган реагираха изключително остро." Още: Официално: Джевдет Чакъров спря делото за изключването на Пеевски
Според Славев, с оттеглянето на Чакъров и овладяването на партията от Пеевски, се слага край на вътрешната съдебна битка за контрола над ДПС. "Пеевски остава сам титуляр. Това означава, че той вече няма да има оспорване на правото да се разпорежда със собствеността на Движението – централи, клубове, субсидията", обясни той.
Славев предупреди, че отсъствието на реален лидер като Ахмед Доган води до идеологическа немощ в партията. "Очевидно Доган – символ на прехода и на присъствието на българските турци в политиката – се превръща в призрак", каза той и призова ДПС да потърси ново лидерство и по-млади лица.
В интервюто беше засегната и тишината около обвиненията за натиск и заплахи. Славев напомни за твърденията на Николай Бареков, че Джевдет Чакъров е бил заплашен с убийство от Пеевски. "Това повдига въпроса по какви са инструментите и механизмите на политиката в България. По какъв начин народните представители упражняват своята воля – дали това е свободно или има скрити механизми", попита той риторично. Още: Божанов подозира, че срещу Чакъров е имало бухалки
Политологът очерта и по-широката картина, като посочи, че подобни процеси на овладяване на мрежи от власт и влияние може да се пренесат и в други партии. "Готви ли се въпросният по-феноменален лидер за избори? Това не е просто въпрос на ДПС. Това засяга цялата система", отбеляза Славев.
Управлението и Радев
По думите му управлението в момента изглежда парадоксално стабилно, именно защото е получило подкрепата на Пеевски. "То вече има парламентарен комфорт. Макар че аз не мисля, че е много лесно да си партнираш с човек като Пеевски", каза Славев и допълни, че Бойко Борисов вероятно не се чувства удобно в тази конфигурация, но се възползва от нея.
Накрая Славев коментира и бъдещата роля на Румен Радев: "Ударите срещу Румен Радев ще бъдат в момента, в който той излезе от "Дондуков 2". Според мен той все по-очевидно се ангажира с партиен проект и ще се опита да се възползва от това, че е единственият център на антистатуквото." Още: Пеевски: Чакъров се прибра, където беше
Политологът заключи, че изхабяването на политическите лица, ниската избирателна активност и усещането за политическо безсилие създават вакуум, който може да бъде запълнен както от Пеевски, така и от нови или стари играчи с обновен образ – включително и самият президент.