Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

Защо МВР съди вещите си лица? (ВИДЕО)

21 декември 2020, 15:30 часа • 8575 прочитания

Защо МВР съди вещите си лица за възстановяване на суми, които те са получавали при явяването си за защита на експертизи в съда? И какъв е проблемът между Националния институт по криминалистика и правно-нормативната дирекция на ведомството?

Проблемът започна в средата на 2017 г. Като вещи лица, ние се явяваме в съда за защита на експертизите, които изготвяме. За самото явяване получаваме съответно възнаграждение. Тези суми обаче са различни от парите, които начисляваме, когато изготвяме експертизата. Парите, които са ни присъджани на нас от съдии, са с определение на съответния съд за съответно съдебно заседание.

Това заяви в ефира на предаването "Студио Actualno" Албена Предоева, член на управителния съвет на Синдикалната федерация на служителите в МВР (СФСМВР) и експерт в Националния институт по криминалистика.

Предоева обясни, че от месец октомври 2018 г. вещите лица, които са служители на МВР, не получават възнаграждения, когато се явяват в съдебно заседание. Албена Предоева каза, че към момента ведомството е завело пет дела към служители на Инстиута по криминалистика. "Ние дори вече имаме две излезли решения на дела на двама от колегите на първа инстанция, като съдът много ясно казва, че към онзи момент нормативната база посочва, че парите се полагат на вещото лице - без значение дали това лице е служител на МВР, или служител на друго ведомство".

Предоева отбеляза, че средствата за изготвянето на експертизата се полагат на Министерството, а за защитата в съда, се полагат на вещите лица. "Ние като вещи лица носим персонална наказателна отговорност за даване на заключение по експертизи. Когато се явяваме в съдебно заседание, ние много пътуваме в страната. С наши средства си заплащаме пътуването, хотела, дневните разходи. След това в съдебно заседание аз трябва да помоля съда да ми възстанови тези средства и след това да изчакам до два месеца да ми бъдат преведени", обясни Предоева.

"Тоест изпадаме в хипотезата, че ако аз през месеца имам три дела, които са с нощуване в друг град, едни около 500-600 лева лични средства давам, след което чакам да ми бъдат възстановени. Дори в този случай, МВР не пожела да направи нищо по въпроса, за да ни командирова", разказа още Албена Предоева.

В какви условия работят служителите на Института по криминалистика - целия разговор гледайте във видеото.

Румен Скрински
Румен Скрински Отговорен редактор
Новините днес