145 годишен юбилей на ловешкото читалище

6018
145 годишен юбилей на ловешкото читалище

„Пишат ни от Ловеч от 3 януари 1870 година, че на 1-ий наистия месец, тамошните младежи в едно събрание се съгласили да си отворят читалище. Написали са до 30 членове, от които се надяват да съберат до 5000 гроша, а него ден като сторили начало на събранието си, събрали 736 гроша. Дописникът ни се радва най-много, дето идеята за читалище се приема от всички граждани, от което и наистина зависи успехът на реченото заведение.” Така във вестник „Право”, издаден в Цариград на 17 януари 1870г., получило публичност основаването на читалището в Ловеч, неразривно свързано с одаята на Долнокрайското училище и имената на Никола Ковачев, Мирю Павлов, Иван Драсов, Марин поп Луканов, Димитър Пъшков, Димитър Маринов Панталонджията, Цвятко х. Павлов, Анастас Хитров, Янко Урумов, Димо Драсов, Михаил Томчев, поп Тодор Мишаков.

Преди 145 години с няколко вестника и книги започнала историята и се заредили годините и събитията:

Домове за деца в Ловеч ще се финансират от държавния бюджет

Със заповеди на изпълнителния директор на Агенцията за социално подпомагане трите Центъра за настаняване от семеен тип за деца и младеж...

1872 – първото театрално представление

1895 – основан музеят при читалището

11 май 1904 - положен основният камък на читалищния дом

11 декември 1905 – открита сградата, построена само с дарения

1912 – първата опера

Старата баня ще е кандидатурата на Ловеч за "Чудесата на България"

Община Ловеч предложи реставрираната по проект, финансиран от ОПРР, стара градска баня "Дели Хамам" за включване в националното електро...

1926 – открито киното

1948 – създаден смесен хор

1953 – създадена детската музикална школа

1956 – създаден музикален театър

1959 – създадена детска балетна школа

Европейските дни на художествените занаяти в АИР „Боженци“

Ловешките майстори на занаятите Стефка и Станимир Тинкови ще демонстрират своите умения в дните 28-ми и 29-ти март в АИР „Боженц...

1973 – създаден куклен театър

1985 – създадени акордеонен и китарен оркестър

1995 – създадена детска вокална група

И така 145 години читалището, съхранявайки любовта и всеотдайността на тези, които са го създали, продължава да има амбицията да бъде активен участник в оформянето на културния облик на Ловеч, да бъде естествен духовен център, в който всеки гражданин да има възможност да реализира себе си като талант в някакъв вид изкуство, да получи качествено обучение по някакъв музикален инструмент или пък просто да бъде съпричастен към изкуството на други таланти, споделят от пресцентъра на общината пред кореспондента ни от града.

Едновременно с идеалната цел като кауза на българските читалища Ловчанско читалище „Наука-1870 г.” успява да се впише активно и в реалния пазар на културни продукти чрез Музикалната школа, Кукления и Музикалния театър.

Доброволци от чужбина ще учат деца в Ловеч на чужди езици

В началото на март  в Ловеч пристигнаха четирима доброволци от Европейската доброволческа служба по проект „Active and healt...

Вече 60 години Музикалната школа дава възможност на децата на Ловеч да се докоснат и да направят своите първи крачки по трудния, но красив път на музикалното изкуство. В нея работят класове по пиано, китара, флейта, акордеон, цигулка и народно пеене. Ненамаляващият брой на обучаваните ученици през последните години, както и резултатите от обучението създават самочувствието за успешно изпълнена мисия – ранно откриване и развитие на детския музикален талант.

Кукленият и Музикалният театър са професионални формации, които въпреки че работят в силно конкурентна среда, успяват чрез своя репертоар и качество на спектаклите да имат многобройна публика в градовете на Централна Северна България и София. Кукленият театър има успешни турнета в Израел, Турция, Австрия, Германия, както и две в Китай.

Китарният оркестър е малка ученическа формация, съставена от учениците от класовете по китара, с художествен ръководител Стефан Тихов. Тя е още една възможност за тези деца освен да развиват своя талант и да го показват на своята публика.

Смесен хор „Панайот Пипков” е създаден през 1948 г. Това е любителска формация, която е продължител на хоровата традиция в Ловеч и обединява таланта и желанието на гражданите да се занимават с този вид изкуство. Формацията има богат и разнообразен репертоар, с който привлича своята публика. Има множество концерти в Ловеч и редица други градове. Последното отлично представяне на формацията е в хоров фестивал в Будапеща, Унгария. Диригент на хора е Даниела Павлова, а корепетитор Валерий Хомяков.

Детската вокална формация „Пееща дъга” с художествен ръководител Юлиана Близнакова и вокален педагог Ангелина Младенова работи с деца от предучилищна и училищна възраст.

Ловеч получи европейски етикет за добро управление

Европейски етикет за иновации и добро управление на местно ниво е присъден на община Ловеч. Това стана ясно от получено от кмета писмо ...

Читалището е отворено за всички таланти на Ловеч, неучастващи пряко в дейността му, да представят своето изкуство.

Вижте всички последни новини от Actualno.com

Етикети:

Помогнете на новините да достигнат до вас!

Радваме се, че си с нас тук и сега!

Посещавайки Actualno.com, ти подкрепяш свободата на словото.

Независимата журналистика има нужда от твоята помощ.

Всяко дарение помага за нашата кауза - обективни новини и анализи. Бъди активен участник в промяната!

И приеми нашата лична благодарност за дарителство.

Банкова сметка

Име на получател: Уебграунд Груп АД

IBAN: BG16UBBS80021036497350

BIC: UBBSBGSF

Основание: Дарение за Actualno.com

ОЩЕ ОТ Ловеч