Веско Топалов стана европейски клубен шампион по шах

7707

Бившият световен шампион Веселин Топалов стана европейски клубен първенец по шах със своя нов отбор СОКАР Азербайджан.

Азерите завършиха с актив от 12 точки и изпревариха по допълнителни показатели своя основен конкурент Санкт Петербург ШФ (Русия). С актив от 11 точки на трето място се нареди друг руски отбор - ШСМ-64.

Европейската клубна купа по шах 2012 се игра в израелския курорт Ейлат в периода 10-18 октомври. Тридесет и четири елитни отбора взеха участие в шампионата, организиран от Европейския шахматен съюз.

Шампионът СОКАР Азербайджан беше поставен под номер 1 в стартовия списък, а за него в Европейската клубна купа се състезаваха едни от най-големите звезди на световния шахмат: Теймур Раджабов (Азербайджан), Шакрияр Мамедяров (Азербайджан), Веселин Топалов (България), Александър Гришчук (Русия) и Гата Камски (САЩ).

Българският супергросмайстор завърши първенството с личен актив 4.5 точки от 6 партии.

Редактор: Ивайло Кючуков

Топалов грабна шампионската купа

Веселин Топалов си подели първото място на турнира Гран при на ФИДЕ в Лондон с Шахрияр Мамедяров и Борис Гелфанд, но прибра за себе си ...