София ще се превърне в световна сцена за откриване на най-ярките млади гласове на класическата музика: от 20 до 26 октомври тази година зала "България" ще бъде домакин на световноизвестния конкурс "Опералия", който за пръв път гостува в страната ни по покана на оперната прима Соня Йончева. Нейната продуцентска компания SY11 Events и Софийска филхармония са съорганизатори. Фондация "Опералия", която вече над 3 десетилетия представя по целия свят конкурса, създаден от легендарния Пласидо Доминго, оповести 32-мата четвъртфиналисти сред няколко хиляди кандидати. Сред тях са представители на 17 държави от 5 континента.
Ето и имената им:
- Амин Ахангаран (Amin Ahangaran) – бас – Иран
- Семьон Антаков (Semyon Antakov) – баритон – Русия
- Давиде Батиниело (Davide Battiniello) – тенор – Италия
- Нейтън Боулс (Nathan Bowles) – тенор – САЩ
- Божидар Божкилов (Bozhidar Bozhkilov) – бас – България
- Екатерине Буачидзе (Ekaterine Buachidze) – мецосопран – Грузия
- Габриела Целинска (Gabriela Celińska) – мецосопран – Полша
- Михай Дамян (Mihai Damian) – баритон – Румъния
- Инна Деменкова (Inna Demenkova) – сопран – Русия
- Олександра Дяченко (Oleksandra Diachenko) – мецосопран – Украйна
- Александра Домашчук (Aleksandra Domashchuk) – сопран – Украйна
- Самира Галимова (Samira Galimova) – сопран – Русия
- Давид Голдбърг (David Goldberg) – тенор – Израел
- Александър Грасауер (Alexander Grassauer) – бас-баритон – Австрия
- Хе Канг (Hae Kang) – баритон – Южна Корея
- Гьон Ким (Geon Kim) – баритон – Южна Корея
- Мириам Кутровац (Miriam Kutrowatz) – сопран – Австрия
- Натали Люис (Natalie Lewis) – мецосопран – САЩ
- Гриша Мартиросян (Grisha Martirosyan) – баритон – Армения
- Дейв Монако (Dave Monaco) – тенор – Италия
- Гранит Муслиу (Granit Musliu) – тенор – Косово
- Джеджи Нам (Jejy Nam) – сопран – Южна Корея
- Луна Сионгюн Парк (Luna Seongeun Park) – сопран – Южна Корея
- Валентина Пушкаш (Valentina Puskás) – сопран – Унгария
- Иън Рюкер (Ian Rucker) – баритон – САЩ
- Катерина Мария Сала (Caterina Maria Sala) – сопран – Италия
- Уилям Томас (William Thomas) – бас – Великобритания
- БаоПенг Уанг (BaoPeng Wang) – бас – Китай
- Бо Уанг (Bo Wang) – бас-баритон – Китай
- Джасмин Уайт (Jasmin White) – контраалт – САЩ
- Елен Егиязарян (Elen Yeghiazaryan) – сопран – Армения
- Егор Журавский (Egor Zhuravskii) – тенор – Русия
Операта – в сърцето на културна София
Изборът на София за домакин на "Опералия 2025" поставя българската столица в центъра на световния оперен живот. Зала "България" ще домакинства три вълнуващи кръга на състезанието: четвъртфинал в два последователни дни (20 и 21 октомври), полуфинал (22 октомври) и гала-финал с оркестъра на Софийската филхармония (26 октомври), дирижиран от маестро Найден Тодоров и от самия Пласидо Доминго в частта, посветена на сарсуела.
И четирите събития са отворени за публиката, за да може целият вълнуващ процес да бъде съпреживян от всички ценители, професионалисти, студенти и широка аудитория. Билетите са налични онлайн в мрежата на Eventim, както и на място на касите на зала "България", където има и отстъпка от 20% за закупуване на комбиниран билет за всички събития.
Още: Новият музикален директор на операта в Лос Анджелис е съпругът на примата Соня Йончева
- 20 октомври – прослушване (четвъртфинал), първа част: Билети
- 21 октомври – прослушване (четвъртфинал), втора част: Билети
- 22 октомври – полуфинал: Билети
- 26 октомври – финал (гала-концерт): Билети
Конкурсът "Опералия" е сред най-гледаните събития в света на класическата музика и всяка година предизвиква интерес от всички краища на земното кълбо.
Инкубатор за оперни звезди
"Опералия" е не просто сцена за състезание – тя е трамплин към най-престижните оперни театри по света, както доказват кариерите на досегашни лауреати като Соня Йончева, Джойс ДиДонато, Роландо Вийязон, Людовик Тезие, Хосе Кура, Джоузеф Калея, Ервин Шрот, Прити Йенде, Надин Сиера, Лизе Давидсен, Аида Гарифулина, Елза Драйзиг и много други. Първият българин, който печели "Опералия", е басът Орлин Анастасов през 1999 г. в Пуерто Рико.
Фотограф: Манфред Бауман
Соня Йончева, която печели "Опералия" преди 15 г. в Миланската Скала, заяви: "Моята международна кариера вече беше започнала и преди 2010 г., но "Опералия" е конкурсът, който ми показа категорично кои са нужните качества, за да израства един оперен артист и да бъде устойчив на динамичния свят в нашата индустрия. Сега, когато имам честта да бъда инициатор на провеждането на конкурса именно в София, чувствам дълбока отговорност и вдъхновение. Искам младите таланти да усетят подкрепа, да повярват в себе си и да открият сцената, която ще ги отведе към мечтите им".
Още: "Изкуството може да намали агресията и да отскубне децата от отровните екрани"
За организаторите на "Опералия" в България основен мотиватор е да се отдаде от една страна почит към богатата традиция на българското класическо пеене, дала плеяда от ярки величия на световната сцена вече десетилетия наред, а от друга страна да се подаде ръка на следващото поколение талантливи артисти, които да поемат щафетата на това най-комплексно и вечно изкуство.
Наградите на "Опералия 2025"
- Първа награда: по 30 000 долара при мъжете и при жените;
- Втора награда: по 20 000 долара при мъжете и при жените;
- Трета награда: по 10 000 долара при мъжете и при жените;
Специална награда на името на легендарното шведско сопрано Биргит Нилсон: по 15 000 долара при мъжете и при жените (присъжда се на певци, изпълняващи арии на Рихард Щраус и Рихард Вагнер);
Награда "Пепита Ембил де Доминго" (при жените) и "Дон Пласидо Доминго" (при мъжете): по 10 000 долара (присъждат се в почит на родителите на Пласидо Доминго, които са били известни изпълнители на сарсуела, и целят да насърчат младите таланти да се занимават с този специфичен вокален жанр);
Награда, присъдена от публиката: за тази награда се гласува от публиката на финалния гала-концерт;
Награда на CulturArte: 10 000 долара (специална награда от името на Гийермо и Бертита Мартинес);
Финалистите, които не са спечелили конкурсно отличие, получават окуражителна награда в размер на 5000 долара.
За "Опералия"
"Опералия" за класическата музика е като Олимпиадата за спорта. Няма по-голям и по-престижен форум за среща на изгряващите оперни таланти от цялата планета и мениджъри на най-утвърдените оперни театри от Европа и света. Досега конкурсът се е провеждал на места като Парижката Гранд Опера, Кралската Опера в Лондон, Болшой театър в Москва, Мадрид, Мексико Сити, Токио, Лос Анджелис, Вашингтон, Пекин, Верона, Хамбург, Будапеща, Кейптаун, Мумбай и други. Историческо постижение е най-елитният оперен конкурс в света – и единственият глобален (пътуващ по цялото земно кълбо) – да се проведе за пръв път в България. "Опералия" е създадена от Пласидо Доминго през 1993 г. с цел да открива и стимулира кариерите на най-обещаващи млади оперни певци от цял свят.