Кметът на Пловдив е получил глоба в размер на 300 лв. заради това, че не изпълнява решението на Върховния касационен съд от 22 юли 2021 г. за привеждане в съответствие с европейските норми на концентрацията на фини прахови частици (ФПЧ10) на територията на общината.
Още: Зам.-кмет на Пловдив участва в откриването на Дневен център за пълнолетни лица с увреждания
Още: Кметът на Пловдив посрещна председателя на Европейския съвет
Това става ясно от окончателно решение на Окръжния съд в Пловдив, съобщи в. "Сега".
Припомняме, че през март 2022 г. екоинспекцията санкционира тогавашния кмет на Пловдив Здравко Димитров заради мръсния въздух - по-точно, защото не са въведени мерки от програмата, изготвена от общината, за да се подобри качеството на атмосферния въздух.
Още: Приеха Бюджет 2024: Пловдив ще разполага с 684 млн. лева
Още: Община Пловдив призова да се помага за кастрацията на бездомни кучета
Още: "Няма човек - няма проблем": Заплахи към младежите на Карлово след протеста им срещу кмета (СНИМКИ)
Решението на ВКС
На 22 юли 2021 г. върховният съд задължи местните власти за една година да предприемат всички нужни мерки, за да изчистят мръсния въздух в града. Изпълнителното дело срещу пловдивския кмет е заведено от адвокат Михаил Екимджиев и Фондация "Асоциация за европейска интеграция и права на човека", които инициираха и процеса срещу Пловдив.
Кметът обжалва глобата от 300 лв., наложена му от държавен съдебен изпълнител. Окръжният съд в Пловдив обаче прие, че може да се направи обоснован извод, че е налице неизпълнение на задълженията, посочени във влязло в сила съдебно решение. Кметът не е представил доказателства за ефективни мерки и действия за опазване на качеството на атмосферния въздух в града. Затова и налагането на глобата е законосъобразно действие на съдебния изпълнител, приемат съдиите Стефка Михова, Борис Илиев и Николай Стоянов.
Още: В присъствието на кмета на Пловдив започна изграждането на нова спортна зала
Още: Стартира кампанията на Пловдив за подпомагане кастрацията на домашни кучета и котки
Още: Колко ще струва демонтажът на "Альоша"? Кметът на Пловдив възложи проверка
Какво значи достигане на допустимите нива на фини прахови частици?
В друго производство съдът вече е посочвал какво означава достигането на допустимите нива на фини прахови частици, като се е позовал на наредба по темата, в която са отразени средноденонощните и средногодишните норми за опазване на човешкото здраве, както и допустимите отклонения от тях. Съдът е приел, че не е налице основание да се счита, че решението на ВКС е изпълнено.
Още: Пловдив бе обявен за туристическа дестинация на годината
Още: Министърът на туризма започна подготовката за Деветата глобална конференция за винен туризъм
"Каквото и да сторим, общината си прави, каквото си знае, и ние трябва да се задоволим с глобяване на кметове", коментира пред в. "Сега" Михаил Екимджиев. Той подчерта, че това всъщност е резултат от бездействието на предходното управление - през последните 13 години градът се управлява от ГЕРБ.
Екимджиев обясни пред изданието, че в рамките на 2-3 месеца ще бъде заведено дело пред Европейския съд по правата на човека (ЕСПЧ) в Страсбург. То ще стъпва на решението отпреди дни срещу Швейцария, която беше осъдена от свои граждани, че е не е предприела ефикасни мерки да се противопостави срещу глобалното затопляне. Това е аспект от правото на живот, прие съдът. Замърсяването с ФПЧ10 е също аспект от правото на живот, смята адвокатът.
Още: Новият кмет на Пловдив: Постепенно отпушваме трафика в града (ВИДЕО)