Дали Кирил Петков има двойно гражданство – в ГРАО нямаме такива регистри, имаме информация само за българското му гражданство. Това заяви зам.-правосъдният министър, адвокат Иван Демерджиев.
Още: "Да кажем не на поръчковото правосъдие и политическото брокерство": Нов протест срещу Пеевски
Още: Изненадваща рокада: Шефът на ДАНС - кандидат на ГЕРБ за Комисията по досиетата към ДС
Демерджиев прехвърли темата към прокуратурата, като обаче уточни, че ако към момента Петков има двойно гражданство, може да бъде изваден от списъка с кандидат-депутати за следващия парламент.
На 10 септември, проф. Пламен Киров, бивш конституционен съдия, счита, че ако бъде установено, че Петков е бил с двойно гражданство, докато беше служебен министър на икономиката, може неговите решения да бъдат отменени. Причината – решение на Конституционния съд, ПОВЕЧЕ ПРОЧЕТЕТЕ ТУК!
Припомняме, че Петков подчерта само преди 3 дни, че от 20 август със сигурност не е канадски гражданин. В началото на август ГЕРБ-СДС внесоха в КС искане за установяване на противоконституционност на указа на президента Румен Радев за назначаването на Петков в служебния кабинет заради двойното му гражданство. Той обясни, че не се притеснява от решението на Конституционния съд по казуса и е категоричен, че това няма да му попречи за предстоящите избори и възможността да бъде депутат.
Още: Светлин Тачев: Радев иска да поведе опозицията, битката му с Борисов беше на пауза
Още: Няма "Ново начало" в кабинета "Желязков": Говори Гроздан Караджов
„Надявам се Конституционният съд да реши, че на 21 април, когато направих своето волеизявление, предадох всичките си документи, включително паспорт, към канадските власти, че това е датата, от която аз съм само с едно гражданство, и това е българското“, каза той.
Независими и обективни новини - Actualno.com ги представя и във Viber! Последвайте ни тук!
Още: Наталия Киселова от Копривщица: Свободата не ни е дар (ВИДЕО)
Още: Удар за Борисов: Мария Габриел извън ръководството на ЕНП
Драмите с АПИ и с Бюрото за защита на свидетелите
Конкретно съм гледал договор за изпълнение на обществена поръчка, който тръгва от 14 млн. лева и стига до 200 млн. лева. Така Демерджиев коментира пред bTV друга шумна тема – строителството и поддържката на пътищата в страната. Той отрече, че ще се спира зимната поддържка и посочи, че бюджетът на АПИ за това е изчерпан още през април и фирмите не са имали основание да чакат плащане преди края на тази година. Съответно, според зам.-правосъдния министър като има действащи договори, компаниите трябва да осъществяват зимната поддържка.
За Бюрото за защита на свидетелите Демерджиев беше категоричен – няма нищо доблестно в това да служиш като антураж на главния прокурор. Според него, няма масово напускане на служители на бюрото след връщането му в правосъдното министерство и той се надява и в бъдеще да няма – имало само няколко молби за прехвърляне в НСО.
Още: Живописният плаж „Болата“ с нов стопанин
Още: Борислав Гуцанов се обяви против повишаването на пенсионната възраст