Археологията е младежката страст на Корнелия Нинова

28 февруари 2021, 11:20 часа 4086 прочитания

Казват, че археологията е страст за цял живот. Ако човек не го е изпитал лично, е трудно да се опише тръпката да откриеш със собствените си ръце поредния фрагмент от един богат исторически пъзел. За това са нужни и голямо търпение, самодисциплина и приключенски дух, а явно те не липсват на Корнелия Нинова.

Още: "БДЖ имат достатъчно проблеми, за да им измисляме нови": Репортаж ядоса Гроздан Караджов

Още: "Съдружници по неволя сме": Киселова отговори на Йотова за подкрепата от Пеевски

Малко хора знаят, че за лидера на социалистите археологията е страст още от ученическите години. Заради влечението й към древногръцките автори и античната култура кандидатства в Националната гимназия за древни езици и култури „Св. Константин-Кирил Философ“. Не само успява да влезе в най-елитното за времето си училище, но и го завършва с пълно отличие. В момента НГДЕК има статут на класически лицей към СУ "Св. Климент Охридски", а нейни възпитаници са наши бележити учени, актьори, журналисти и политици.

В духа на класическото образование Корнелия Нинова изучава латински, старогръцки и старобългарски език, литература, история, история на културата и философия. Казват, че латинският и до днес ѝ е слабост като в парламентарните кулоари или на срещи обича да цитира латински сентенции и автори. За ученическия си период споделя: „В НГДЕК ни преподаваха кадри от Софийския университет, които ни възпитаваха в свобода. Те ни извадиха от стандартните рамки и ни направиха различни, волни, с размах и мироглед“.

Навярно знанията върху езика на правото и богатата подготовка по хуманитарни и класически дисциплини й помагат да завърши с пълно отличие и Юридическия факултет на Алма Матер. Именно в ученическите години са първите срещи на Нинова с древните артефакти. Все още си спомня как на археологическа бригада целият клас заминава за Мелник. Класните стаи на местното училище са превърнати в спални за един месец. Всеки ден младите любители-археолози се качват на меловете – пясъчните мелнишки пирамиди, за да копаят древни гробници. Благодарение на изградените връзки с класически училища в цяла Европа, НГДЕК осигурява на разменни начала участие на учениците си в археологически разкопки.

Още: Пеевски: Системата на МВР има нужда от своето ново начало

Още: "Кабинет ще има, докато каже Пеевски": Йотова за кабинета и сблъсъците за еврото

Така младата Корнелия Нинова попада в Катедралното училище в гр. Орхус, Дания, където изкарва специализация по археология. Орхус е основан е през 8 век по време на викингите и е най-старият град в Скандинавия, а също и вторият по големина град в Дания след столицата Копенхаген. Там младите класици участват в разкопки на древни селища от епохата на неолита. Незабравим за Нинова остава и споменът от пътуването на целия й клас от НГДЕК до остров Крит в края на 80-те години по договор за културен обмен между България и Гърция. Там участват в разкопки и успяват да посетят най-големият археологически обект от времето на минойската цивилизация - Дворецът в Кносос, изграден около 2000 г. преди новата ера. Решаването на загадките от миналото дава основа за разбиране на настоящето и нерядко определя бъдещето ни. Може би това е и формулата за един успешен политик, която Нинова е научила добре и следва по пътя на политическата си кариера.

Последвайте ни в Google News Showcase, за да получавате още актуални новини.
Actualno.com
Actualno.com Отговорен редактор
Новините днес