На осемдесет години съм и много съм видял в живота си. Съжалявам, но не съм видял нито една държава, в която да няма известно ниво на корупция. Това каза в интервю за швейцарското списание „Die Weltwoche” Н.В. Цар Симеон Сакскобургготски.
Още: Румен Радев: Хората, които се пишат за най-големи демократи, се обявяват срещу демокрацията (ВИДЕО)
Още: Иван Иванов: През август започва ремонтът на отсечката, на която загина 12-годишната Сияна
„Не е справедливо, когато ни наричат корумпирани като цяло. Може и да има отделни случаи. Те могат да се осветляват, решават, да се борим с тях. Но не може да се обобщава. Има много честни, трудолюбиви хора тук, които мислят модерно и нямат и най-малкото намерение да дават или да получават подкупи. Тези упреци обезсърчават и обиждат. Дразня се, когато хора от ЕС ни четат надменни нравоучения за корупцията и правовата държава. Правим, каквото можем“, коментира Сакскобургготски.
На въпрос каква роля играе комунистическото минало, Симеон Сакскобургготски отговори, че всички държави от съветския Източен блок споделят едно тежко наследство.
„Две поколения знаеха единствено централизирана, тоталитарна система. И тя да се промени в пазарна икономика от днес за утре – това никога не го е имало. Някои от по-умните глави при комунистите се усетиха отрано каква е повелята на деня и започнаха своего рода приватизация – разбира се без за нея да има необходимите морални предпоставки. По този начин се опорочи разбирането за пазарна икономика. Би трябвало да се проявява повече разбиране и съпричастност когато говорим за определени пороци“, заяви той, цитиран от Фокус.
Още: Мариан Бачев: Все още гасим пожари и попълваме празнините
Още: Божидар Божанов: Още идната седмица може да отхвърлим референдума за еврото
„Вземете един конкретен пример от България – съдебната система. При комунистите повечето съдии изповядваха марксистки възгледи. Като дойде демокрацията, демократите започнаха възгласи: „Вън! Искаме нашите хора да станат съдии!“ И изведнъж правораздаването се политизира, което е изобщо недопустимо. Затова възникнаха и трудни ситуации, които един шведски или испански съдия никога не може да разбере“, каза още Сакскобургготски.
Независими и обективни новини - Actualno.com ги представя и във Viber! Последвайте ни тук!
Още: Терзиев за референдума за еврото: Лесно е да управляваш, възползвайки се от страховете на хората
Още: Атанас Атанасов: С ПП-ДБ внасяме проект за влизане в еврозоната на 1 януари 2026 г.
За отношенията между Москва и Запада той коментира, че напълно погрешно е за всичко да се обвинява Русия или Путин. „Трябва да бъдем по-прагматични и по-внимателни. Погледнете картата на света – трябва да живеем с Русия. А за България това важи с още по-голяма сила. Великата Русия дори не знае къде сме ние на картата. Към Русия не бива да се върви с рогата напред. Санкциите ни вредят по-скоро на нас. Това са автоголове, които ЕС си бележи“, допълни още той.