„Демократична България“ се обяви за запазване на цените на електрическата енергия за домакинствата до юли, като в същото време се предвидят компенсации и защитени цени за бизнеса. Това се казва в становище на обединението по енергийни въпроси.
Още: Удар за Борисов: Мария Габриел извън ръководството на ЕНП
Още: Живописният плаж „Болата“ с нов стопанин
В същото време „Демократична България“ настоява за оставката на изпълнителния директор на „Булгартгаз“ Николай Павлов, тъй като държавната компания отказва да купува азерски газ.
„Булгаргаз“ отказва да купува азерски газ в пълните му обеми, измисляйки си постоянно оправдания. Недовзетият азерски газ вече надхвърля 700 куб. м., а той е над 5 пъти по-евтин от руския. В същото време „Булгаргаз“ няма пари да плати внасяния газ и заплашва столичната „Топлофикация“, че ще спре да ѝ подава суровината“, се казва в позицията.
„Демократична България“ настоява за спешни мерки за оздравяване на пазарната среда и правила за търговия на енергийната борса, както и отпадане на доминиращото пазарно положение на Българска независима енергийна борса на свободния пазар.
Още: Борислав Гуцанов се обяви против повишаването на пенсионната възраст
Още: Кирил Петков за ареста в Пловдив: Управлявал е при Главчев и Желязков, не могат да ни го препишат
„Всички пазарни участници – потребители, производители, търговци трябва да получат възможността да търгуват свободно, в конкуренция, дългосрочно, в рамките на общоприетите европейски правила на енергийния паз“, се казва още в становището.
Независими и обективни новини - Actualno.com ги представя и във Viber! Последвайте ни тук!
Още: Лицата, подаващи сигнали за корупция: Парламентът с ключови промени, за да спаси 650 млн. евро
Ето и пълният текст на позиция:
1. „Демократична България“ подкрепя предложението на служебното правителство през държавния бюджет да бъдат компенсирани заради високите цени на електроенергията всички стопански потребители с 50 лв./МВтч за консумирана енергия. В същото време, считаме че това е крайно недостатъчно и конюнктурно, затова предлагаме чрез промяна в Закона за ограничаване изменението на климата, бизнесът да бъде компенсиран за растящите цени на въглеродните емисии. В рамките на допустима държавна помощ, това е в подкрепа на енергийно интензивната индустрия. Министърът на енергетиката трябва незабавно да подготви и поиска от Европейската комисия предварителна нотификация (одобрение) на механизма за подкрепа.
2. Настояваме да се създаде механизъм за „защитена цена“ за малкия и среден бизнес. Защитената цена да се прилага за микро и малки бизнеси за определено количество консумирана енергия на месец. Предложеното символично намаляване на цената (15-30 лв./МВтч) за малките стопански потребители, които са останали при доставчик от последна инстанция и не са избрали търговец на електроенергия е подигравка с малкия и среден бизнес. Финансовите резерви в системата позволяват фирмите, които са останали в това положение, веднага да бъдат защитени чрез преминаване на цена на регулиран пазар. Това е възможно и необходимо, за да ги подкрепим реално.
Още: Божанков с намек за министри на "Ново начало": Росен Желязков е новия Пламен Орешарски
Още: "Строшеният F-16": Борисов и Радев се карат дефектни ли са самолетите (СНИМКИ)
3. В рамките на ценовия период (01.07.2021 – 30.06.2022) да не се допуска преразглеждане на цените за домакинствата, независимо от временната пазарна конюнктура. Висш приоритет е в есенно-зимния сезон да защитим всички домакинства, управлявайки в обществен интерес финансовите резерви в системата на енергетиката. Считаме, че натрупаният финансов ресурс е повече от достатъчен за запазване на настоящите цени на регулирания пазар, които предпазват хората от екстремната ситуация с цените на електроенергията и в същото време запазват финансовата стабилност на енергийния сектор.
4. Запазването на ръководствата на енергийните дружества, назначени от ГЕРБ - отговорни за провала на реформите в енергетиката е груба грешка на служебното правителство. Съставът на политическото ръководство на Министерството на енергетиката предпоставя нежелание за активни действия за справяне с проблемите в енергийния сектор. Демонстрира се отказ от битка с корупционното статукво в сектора и липса на компетентно и ангажирано управление.
5. „Булгаргаз“ отказва да купува азерски газ в пълните му обеми, измисляйки си постоянно оправдания. Недовзетият азерски газ вече надхвърля 700 куб. м., а той е над 5 пъти по-евтин от руския. В същото време „Булгаргаз“ няма пари да плати внасяния газ и заплашва столичната „Топлофикация“, че ще спре да ѝ подава суровината. Настояваме за оставката на изпълнителния директор на дружеството Николай Павлов, който очевидно работи против обществения интерес.
6. Необходими са спешни мерки за оздравяване на пазарната среда и правила за търговия на енергийната борса. Отпадане на доминиращото пазарно положение на Българска независима енергийна борса на свободния пазар. Всички пазарни участници – потребители, производители, търговци трябва да получат възможността да търгуват свободно, в конкуренция, дългосрочно, в рамките на общоприетите европейски правила на енергийния пазар.