Народното събрание възложи на Министерски съвет да инициира лицензиране на ядрено гориво за АЕЦ "Козлодуй", което да не е руско. "За" решението бяха 156 депутати, "против" 46, а въздържали се нямаше. "Против" гласуваха само парламентарните групи на "Възраждане" и БСП.
Още: Наталия Киселова от Копривщица: Свободата не ни е дар (ВИДЕО)
Още: Удар за Борисов: Мария Габриел извън ръководството на ЕНП
Проекторешението, внесено от ГЕРБ, предлага ускорено сключване на договор за доставка на неруско ядрено гориво за пети енергоблок на АЕЦ "Козлодуй", със срок за първа доставка и до април 2024 година.
В проекта на решението на комисията е записано, че Министерски съвет, в изпълнение на директивите на ЕС за диверсификация на енергийните доставки, трябва да предприеме всички необходими мерки, които да обезпечат дейността на Агенцията за ядрено регулиране (АЯР) в процеса по преглед на документацията за лицензиране на алтернативен тип ядрено гориво с цел издаване на разрешение за доставка и зареждане през 2024 г.
Като втора точка комисията прие да възложи на кабинета да осигури условия за лицензиране на неруско ядрено гориво.
Още: Живописният плаж „Болата“ с нов стопанин
Още: Борислав Гуцанов се обяви против повишаването на пенсионната възраст
Дебатът
Според Борислав Гуцанов от БСП решението е намеса в работата на Агенцията за ядрено регулиране (АЯР) и взимането на политичекски решения в тази посока не е правилно. Той призова представители на агенцията да дойдат в парламента.
Независими и обективни новини - Actualno.com ги представя и във Viber! Последвайте ни тук!
Още: Кирил Петков за ареста в Пловдив: Управлявал е при Главчев и Желязков, не могат да ни го препишат
Председателят на енергийната комисия Делян Добрев от ГЕРБ отговори, че по време на заседанието на комисията преди дни са били дадени отговори на повечето въпроси, който възникнаха в пленарна зала по време на обсъждането на решението.
По думите на Добрев решението на Народното събрание не е намесва в работата АЯР за лицензиране или не на едно или друго гориво, а с решението се възлага на МС да обезпечи дейността на Агенцията.
"Целта е да гарантира, че през 2025 г. ще имаме работеща атомна електроцентрала, както 5-ти, така и 6-ти блок на АЕЦ "Козлодуй", и да се обезпечи гориво", обясни Добрев.
Още: Лицата, подаващи сигнали за корупция: Парламентът с ключови промени, за да спаси 650 млн. евро
Още: Божанков с намек за министри на "Ново начало": Росен Желязков е новия Пламен Орешарски