Машините за електронно гласуване трябва да бъдат доставени в България най-късно до 10 март 2017 г. Инсталирането на софтуера трябва да стане до 18 март, а самите машини трябва да бъдат доставени в избирателните секции до 25 март. Това става ясно от документацията на обществената поръчка за осигуряване на устройства за машинно гласуване. Тя беше публикувана от Централната избирателна комисия едва днес преди обед, при условие, че това трябваше да стане до края на работния ден на 13 февруари, понеделник.
Още: Светлин Тачев: Радев иска да поведе опозицията, битката му с Борисов беше на пауза
Още: Няма "Ново начало" в кабинета "Желязков": Говори Гроздан Караджов
Съгласно изискванията на поръчката трябва да бъдат доставени 12 500 машини за гласуване. С късно петъчно решение, ЦИК обяви, че прогнозната стойност на поръчката е в размер на 12,5 млн. лева, без ДДС, а максималната стойност на поръчката не трябва да надхвърля 15 млн. лева, без ДДС. Сега, в документацията е потвърдено, че прогнозната стойност е 12,5 млн. лева, а максималната стойност - 15 млн. лева.
От обявата е видно и, че машините ще бъдат наемани, а не закупувани. Според условията наемът ще продължи до 10 април тази година. Изпълнителят следва да извърши всички необходими дейности, в т.ч. логистика, транспортиране, инсталиране, деинсталиране, тестване, техническа поддръжка и оказване на техническа помощ и съдействие, обучения на ЦИК, РИК и СИК и обучителни материали, както и материали за разяснителната кампания за машинното гласуване, пише още в изискаванията. Освен това кандидатите трябва да са изпълнили дейности с предмет и обем, идентични или сходни с тези на поръчката, през последните три години, считано от датата на подаване на заявлението. Предвиденият минимален брой кандидати е трима.
В 21:49 часа в петък вечер (10 февруари) ЦИК публикува решение №4276-НС, с което на Николай Желязков, главен юрисконсулт в Дирекция “Администрация” при ЦИК, се възлага да “публикува документи за участие на интернет страницата на ЦИК в профила на купувача; да изпрати до регистъра на Агенцията по обществени поръчки необходимите документи по възлагането на обществената поръчка; да осъществява дейностите, свързани с провеждането на обществената поръчка, включително и да приема документи за участие.”
Още: Наталия Киселова от Копривщица: Свободата не ни е дар (ВИДЕО)
Още: Удар за Борисов: Мария Габриел извън ръководството на ЕНП
В края на работния ден в понеделник на страницата на ЦИК имаше информация за стартирането на процедурата, считано от 11 февруари 2017 г., но самата документация към “състезателната процедура с договаряне” липсваше. Не беше изпратена информация и към регистъра на АОП, предаде БГНЕС.
Независими и обективни новини - Actualno.com ги представя и във Viber! Последвайте ни тук!
Още: Живописният плаж „Болата“ с нов стопанин
Още: Борислав Гуцанов се обяви против повишаването на пенсионната възраст