Енергийният министър: Няма да допуснем газова криза

21 юли 2023, 12:55 часа 1830 прочитания 0 коментара

Няма да допуснем газова криза. Това заяви министърът на енергетиката Румен Радев, който присъства на разширяването на ПГХ “Чирен”.

Още: "Правителството е дестабилизирано и от грешките си, и от Борисов и Пеевски": Анализ и сценарии

Още: Желязков със свое виждане за гаранциите за сигурност за Украйна

"Имаме много ясна политика по отношение на произхода на природния газ. Претенцията ни е той да е от страни, които не попадат под рестрикции. Това важи не само за Русия, но и за Иран, защото Русия не е единствената страна под рестрикции”, каза енергийният министър. 

ОЩЕ: Министър Радев: Енергетиката е основен и структуроопределящ сектор

Той коментира и процедурата за лицензиране на ядреното гориво на "Уестингхаус" което ще се използва за пети блок на АЕЦ "Козлодуй". "Американско гориво е експлоатирано в Украйна и Чехия. Тръгва се от нещо, а не от нулата. Изглежда ще се справят навреме", каза министърът. Той увери, че физическите доставки също ще бъдат осигурени навреме.

Още: Инфлацията скочи, заради диктата на правителството над бизнеса: Асен Василев с данните

Още: Слави Трифонов е още по-богат, купил си е луксозни коли за 850 000 лева

На въпрос дали се отказваме изцяло от руското гориво, Радев заяви, че спазва стриктно решенията на парламента. "Има ясна воля, заявени решения. Още повече, че те са в пълно съзвучие с европейската ни политика за диверсификация на горивата и за оттегляне от държави, които са в рестрикционен режим. Това е политиката, която се следва", подчерта енергийният министър.

ОЩЕ: АЕЦ "Козлодуй" започва лицензиране на ядреното гориво от "Уестингхаус"

Той обясни какво означава "пълно отказване". "За пети блок ние вървим поне за една четвърт на броя на горивните касети в активната зона като презарядка. Този процент ще се увеличава по отношение на пети блок. По отношение на шести блок там ще започне процедурата по лицензиране на горивото от Фраматом. Колко време ще отнеме това - не знаем. Работата на шести блок е обезпечена откъм горивна база за дълъг период", заяви министър Румен Радев.

ОЩЕ: Енергийният министър: Проблемите в сектора са свенливо премълчавани

Още: Борисов в онлайн среща с ЕНП: Дългосрочната ни цел трябва да бъде устойчив мир в Украйна (СНИМКИ)

Още: Съюзник за евентуална сделка по "Боташ": Борисов се срещна с бивш турски министър-председател (СНИМКИ)

Последвайте ни в Google News Showcase, за да получавате още актуални новини.
Виолета Иванова
Виолета Иванова Отговорен редактор
Новините днес