Георги Марков: Не можем да очакваме силно правителство

11 октомври 2014, 18:45 часа • 32606 | прочитания

"Вглеждайки се в парламента не можем да очакваме силно правителство". Това заяви за агенция "Фокус" бившият конституционен съдия Георги Марков.

Още: Атанас Пеканов: Пътят на България е само един - към пълна интеграция в Европа

Още: СДС за Радев: Сутрин слуша "Ода на радостта", вечер иска референдум за еврото

Според него ако все пак се състави ново правителство, максималният срок, до който може да съществува е една година. Дотогава, когато заедно заедно ще се проведат местни и парламентарни избори.

„Правителството е еманация и последица на парламента. От тази гледна точка мога да кажа, че сме изправени през абсолютно безнадежден парламент по две причини. Първата е, че за пръв път след промените, за него са гласували по-малко от българските избиратели т.е. парламентът не е представителен, както твърдят някои коментатори. Той е най-ниско представителният от началото на годината. Партията на негласуващите е по-голяма от всички останали партии”, заяви Марков.

На второ място бившият конституционен съдия постави това, че парламент за малка страна като България, начело с 8 парламентарни групи, ще доведе до небивал цирк.

Още: Илияна Йотова: Много силно решение на президента Радев - трябва референдум за еврото

Още: Доц. Борислав Цеков: Искането на Радев за референдум за еврото е противоконституционно

По въпроса за съставяне на правителство Марков обясни: "Хубавото на нашата Конституция е това, че президентът и политическите сили не са обвързани с конституционен срок при водене на преговорите до момента, в който се завърти конституционната рулетка. Едва когато се завърти чрез най-голямата по численост парламентарна група, има 7-дневен срок излъченият от нея премиер да направи кабинет".

До първото завъртане няма срок, така че новият парламент ще работи доста време със служебното правителство.

„Това е нещо, което е напълно възможно, съгласно тълкувателно решение на Конституционния съд. В момента, в който парламентът избере председател и зам.-председатели, той трябва незабавно да се заеме със закона за КТБ, тъй като срещу България има наказателна процедура, която е в две насоки. Първата е за неспазване на Европейска директива, а втората за нарушаване на самия европейски договор за функциониране на ЕС”, допълни Марков. Той посочи, че едва тогава ще се види дали този парламент е способен на нещо.

„Сегашната система произведе не само Бат’ Сали, но и други недоразумения, като тези миналата година ДПС да имат трима депутати в София с едва 3000 гласа за всички избирателни райони”, добави още Георги Марков.

Още: Слави Трифонов подкрепя референдума за еврото: Има отговор и за правителството

Още: Вече има политическо мнозинство срещу референдума за еврото на Радев (ВИДЕО)

Последвайте ни в Google News Showcase, за да получавате още актуални новини.
Петър Чернев
Петър Чернев Отговорен редактор
Новините днес