ГЕРБ искат отлагане на новата методика за изчисляване на такси битови отпадъци, обявиха депутатът Николай Нанков по време на брифинг пред медиите.
Още: Борислав Гуцанов се обяви против повишаването на пенсионната възраст
Още: Кирил Петков за ареста в Пловдив: Управлявал е при Главчев и Желязков, не могат да ни го препишат
За целта от ГЕРБ са внесли промени в Закона за местни данъци и такси, инициирани от партията след искане на Националното сдружение на общините и поет ангажимент от Бойко Борисов.
Какво предлагат?
"Промените касаят отлагане с една година на влизане в сила на новата методика за изчисляване на такси битови отпадъци. При сега действащите текстове означава, че от 1 януари 2025 г. такса битови отпадъци щеше да поскъпне между три и десет пъти във всяка българска община. Има нова методика на изчисляване, не на база данъчните оценки на имотите, а на база на обитаващите по постоянен и настоящ адрес жилищата", уточни Нанков. ОЩЕ: Нова методика и по-високи такси за смет: Какви са предизвикателствата пред общините? (ВИДЕО)
ГЕРБ искат справедлив начин на таксуване
Според него решението за отлагане на новата методика е справедливо. "Това решение ще даде възможност нормативната база по отношение на процедури, свързани с НАП, НОИ, колегите от ГРАО и ЕСГРАОН-ите към общините да бъдат синхронизирани заедно с местната власт, за да могат тези текстове да бъдат прецизирани, да бъдат извършени необходимите нормативнипромени, за да могат българските граждани да получат справедлив начин на таксуване", обясни Нанков.
Още: Лицата, подаващи сигнали за корупция: Парламентът с ключови промени, за да спаси 650 млн. евро
Повече ресурс в общините
ГЕРБ внасят и промени по отношение на отчисленията, свързани със Закона за управление на отпадъците.
Независими и обективни новини - Actualno.com ги представя и във Viber! Последвайте ни тук!
Още: Божанков с намек за министри на "Ново начало": Росен Желязков е новия Пламен Орешарски
Още: "Строшеният F-16": Борисов и Радев се карат дефектни ли са самолетите (СНИМКИ)
"Вие знаете, че тези средства към настоящия момент се събират от общините и съответно се превеждат в регионалните инспекции по опазване на околната среда и водите и целогодишно общините не могат да ползват тези средства и да оперират с тях. Това, което предлагаме, този ресурс да остава в общинските администрации", коментира Теменужка Петкова. ОЩЕ: Парламентът ще актуализира бюджета заради проектите на общините