Праговете за преференциално гласуване ще се запазят според сега действащия закон, но останалите възражения от президентското вето върху Избирателния закон няма да бъдат приети.
Още: Наталия Киселова от Копривщица: Свободата не ни е дар (ВИДЕО)
Още: Удар за Борисов: Мария Габриел извън ръководството на ЕНП
Това заяви пред БНТ председателят на Правната комисия в Народното събрание Данаил Кирилов, коментирайки поправките в Изборния кодекс, които разбуниха духовете в обществото и принудиха ГЕРБ да се откажат от тях.
Сегашните прагове ще бъдат запазени след решението на Изпълнителната комисия на ГЕРБ. От партията на Бойко Борисов обаче не са съгласни с останалите върнати текстове от президента Румен Радев за машинното гласуване и обжалваемостта на актовете на избирателните комисии. В момента се водят разговори с останалите парламентарни групи по промените в Избирателния кодекс.
Кирилов обаче защити и спорните промени, тъй като такава била европейската практика. По думите му повечето от европейските държави, които гласуват преференциално, прагът на преференцията е цената на мандата.
Още: Живописният плаж „Болата“ с нов стопанин
Още: Борислав Гуцанов се обяви против повишаването на пенсионната възраст
„В това има много ясна логика и математика. Този, който е тръгнал да се състезава вътре в листата, трябва си изработи мандата – да получи подкрепата на тези, които са го предпочели. Той трябва да пререди всички останали, това е смисълът на префенциалното гласуване“, обясни председателят на правната комисия.
Независими и обективни новини - Actualno.com ги представя и във Viber! Последвайте ни тук!
Още: Кирил Петков за ареста в Пловдив: Управлявал е при Главчев и Желязков, не могат да ни го препишат
По думите му ГЕРБ умишлено са се въздържали да дават мнение за преференциите в пленарна зала, дебатът за тях е бил между ДПС и БСП. „Това не е наш сценарий, а сценарий на нашите опоненти, които виждат възможност да ни дестабилизират“, убеден е Кирилов.
Той прехвърли вината за неосъщественото цялостно машинно гласуване на Централната избирателна комисия (ЦИК). По думите му в миналото дори БСП смятали машинното гласуване за опасно и неефективно.
Въпреки че ГЕРБ е против машинното гласуване, ще го въведе поетапно. Партията държи на решението си да има 3000 машини за гласуване на европейските избори и 6000 на местните избори. Изборите след това ще са изцяло машинни.
Още: Лицата, подаващи сигнали за корупция: Парламентът с ключови промени, за да спаси 650 млн. евро
Още: Божанков с намек за министри на "Ново начало": Росен Желязков е новия Пламен Орешарски
„Нека всички, които лъжат българите, че това е един прекрасен метод, да видят, че при използването му ще се стигне до разочарования“, заяви председателят на правната комисия.
Партията на Борисов обаче остава негативно настроена към машинния вот. „Това е архаичен метод на гласуване, който се използва в много слаборазвити демокрации. Случаят във Венецуела при избора на Мадуро, където има 1.5 млн. фалшиви гласове, ясно показва, че този метод вече е дискредитиран“, каза Кирилов.
Той цитира доклад от 165 страници на „Сова Харис“, който критикува машинното гласуване и разкрива проблемите при този процес.