Група граждани от протеста внесоха в парламента законопроект, предвиждащ промени в Закона за защита на лица, застрашени във връзка с наказателно производство.
Още: Седем пъти по-скъпо: Скандал с обществена поръчка за над 2 милиона лева за брошури и календари
Още: Петър Чолаков: Пеевски и Борисов заедно си разпределят порциите
"Искаме Законът за защита на лица, застрашени във връзка с наказателно производство да бъде променен в чл. 14, ал. 3, т. 4 относно функциите на Бюрото по защита", съобщи Христо Колев, председател на софийската организация на АБВ, който е сред вносителите на законопроекта като гражданин - участник в протеста.
От миналата година това звено, което преди беше към главна дирекция Охрана, което е към министъра на правосъдието, изпълнява и функцията по защита на прокурори и следователи, поясни той. "Искаме това бюро отново да се върне или към министъра на правосъдието – към главна дирекция Охрана, или в чл. 14, ал. 3, т. 4 да се запише, че организира и осъществява охраната на прокурори на длъжност по-ниска от тази на главния прокурор и следователи при условия и по ред, определени със съвместна инструкция на министъра на правосъдието и главния прокурор, съгласувана с Пленума на ВСС", обясни Колев.
Още: "Искаха да назнача за зам.-кмет бивш депутат": Кметът на "Младост" за "кадровите банки" в ПП
Още: "Дадох много левове за успеха на партията": Диана Дамянова проговори за "Продължаваме промяната"
Независими и обективни новини - Actualno.com ги представя и във Viber! Последвайте ни тук!
Още: Трайчо Трайков предлага МОЧА да иде на Бузлуджа
Още: Митрофанова обяви какви са плановете ѝ в България, направи признание за руския език
По предлагания начин, продължи той - ще се отчете и обстоятелството, че главният прокурор е охранявано лице екс леге и на него му се полагат необходимата професионална държавна охрана и могат да се осигурят при необходимост всички видове възможна охрана, осъществявана от НСО. Според Колев, най-естествено е функциите по охрана да бъдат възложени на МВР и на НСО. "По този начин, ако бъде прието предложението и Бюрото по защита бъде върнато към главна дирекция Охрана, ще се внесе спокойствие в съдебната система", убеден е той.
В момента главният прокурор се чувства всесилен – той контролира и той организира цялата дейност на това бюро по защита, коментира Колев. Той е категоричен, „че за да има нормален дух както в прокуратурата, така и в цялата съдебна система, в държавата, в администрацията това трябва да се случи. "Затова има разделение на властите – за да има самостоятелност и да се знае, че няма човек, който е всемогъщ", подчерта Колев и определи законодателното предложение като изключително стойностно.
Още: Столична община иска "Възраждане" да махне палатковия лагер срещу еврото
Още: Кметът на "Западен" в Пловдив: Целта е да се окалят много други хора от "Продължаваме Промяната"
"Това е основната идея и това е първата стъпка, която искаме и апелираме да се направи от народните представители във връзка със съдебната реформа", заяви той при внасянето на законопроекта в деловодството на парламента.
Петър Недевски от протеста, който също е сред вносителите, отбеляза, че тъй като прокуратурата е част от съдебното производство, не е удачно именно към прокуратурата да се води бюро за защита на лицата във връзка с наказателно производството и тя да го контролира. "По-скоро Министерството на правосъдието трябва да е органът, който да контролира и управлява това звено. Не му върви на главния прокурор, който участва в съдебното производство, да се занимава със защита на тези лица", каза той.
Сред вносителите са и Тодор Стоянов от протеста и също архимандрид Дионисий.
Протестиращите подчертаха, че на протеста, не са се делили на партии, леви, десни, центристи и това продължава и сега.
Техните очаквания са новото Народно събрание да обърне внимание на внесения текст и да предприеме законодателната промяна.