Има ли колебания? Според премиера Радев може да размисли за референдума за еврото (ВИДЕО)

12 май 2025, 12:01 часа • 1194 | прочитания

"С всички аргументи, които бяха изтъкнати, президентът може да преразгледа своето намерение да внесе своето предложение. Използвам случая да призова това да се случи, освен ако самото предложение няма за цел не провеждането на самия референдум, каквато според мен не е и целта на президента, а целта е да се внесе сериозно разколебаване на европейските институции за излизане на конвергентен доклад през юни."

Това коментира преди конференция за насилието над животните в София министър-председателят Росен Желязков по повод инициирания обществен дебат по темата за референдум за влизането ни в еврозоната от президента Румен Радев. Очаква се в рамките на деня от "Дондуков 2" да входират мотивираното си искане за свикване на национално допитване, но Желязков изтъкна, че внесено предложение все още няма. Поради това, той изрази съмнения дали няма разколебаване в екипа на Радев.

"Видяхте каква е обществената реакция от петък насам. Подобно предложение би нарушило Конституцията и правото на ЕС, както и Закона за пряко участие на гражданите. Следващият доклад подлежи на разглеждане през декември, което означава, че България може и да не е член на еврозоната през 2026 г., което е може би една от целите на президента и една част от обществото, подложено на хибриден натиск и на бизнес, който не желае да бъде осветлен", обясни още Желязков.

Още: Кой фалира банките и кой "спаси лева" - спомени преди референдума за еврото

Снимка: iStock

В качеството си на юрист той обясни и правните аргументи по темата и защо Конституция е ясна - той цитира чл. 4, ал. 3 и чл. 5, ал. 4, според които "много категорично е казано, че България участва в изграждането на ЕС и когато сме приели международен договор и сме го ратифицирали, той има предимство пред националното законодателство". Желязков припомни:

Още: "Радев иска да суспендира Конституцията": Позиция на 40 преподаватели по право

"Точно преди 20 години - на 11 май 2005 г. с над 230 гласа на народни представители ратифицира този договор. Там е предвидено България да е част от икономическия и паричен съюз. Този закон е част от българското законодателство, както и членството ни. 20 години България е с дерогация, което означава, че не сме отговаряли за критериите за присъединяване. В момента, в който отговорим на тези критерии, присъединяването ни е по силата на договора и ратификацията, а не по волята на Народното събрание или друг орган.  Референдум може да се проведе по въпроси с международен договор преди неговата ратификация. Ако е трябвало да има референдум, той е трябвало да се проведе преди 11 май 2005 г.", каза още премиерът и призова парламента да не допуска разглеждането на "такова противоконституционно предложение".

Снимка: БГНЕС

Референдумът на раздора

Припомняме, че навръх 9 май в обръщение към нацията държавният глава инициира идеята си за провеждане на национално допитване за приемането на еврото в България и предизвика бурята от обществени и политически реакции. Само за часове в парламента се сформира и широко мнозинство, което веднага ще отхвърли идеята в пленарна зала, като очакванията са това да се случи още тази седмица.

Още: Росен Желязков: Радев чертае бъдещия си политически проект в надпревара с "Възраждане"

В първото си изявление след разпаления обществен дебат, Радев обясни: "Вчера предложих референдум, а не партия. Това са спекулации, които целят да се отклони вниманието. Явно нещо ги притеснява. С референдума търся консенсус в обществото и снижаване на напрежението. Ако управляващите го разбират, би следвало те да потърсят подкрепата на хората, за да имат опора в тази ситуация. Разчитам на всички демократични сили, защото истинските демократи следва да уважават истинския инструмент на демокрацията", каза Радев и настоя: "В моя референдум не казвам "за" или "против" еврото, а единствено искам хората да се произнесат за времевата рамка и готовността. За това не могат да се произнасят само шепа политици и Европейската комисия", реагира остро той.

Няколко дни вече все още липсва ясен и еднозначен отговор от страна на президента или негови представители или защитници по темите защо през 2022 г. Радев обявява, че референдум за еврото е невъзможен и е против Конституцията, както и защо буквално преди 2 месеца той казва: "Несъмнено влизането в еврозоната ще ни донесе редица ползи" (ВИДЕО).

Последвайте ни в Google News Showcase, за да получавате още актуални новини.
Ивайло Илиев
Ивайло Илиев Отговорен редактор
Новините днес