Късата историческа памет в политиката е една от причините за непрестанното обществено напрежение и политическата криза у нас в последните 4 години. Доказателство за това е обръщението към нацията на 9 май вечерта, с което президентът Румен Радев направи предложение за национален референдум за еврото. Новината предизвика буря от политически и обществени реакции.
По думите на държавния глава "институции с критично ниска легитимност вземат стратегическо решение за бъдещето на България без да се вслушат в мнението на гражданите". И обясни: "Като президент съм убеден, че въвеждането на единна европейска валута може и трябва да стане с убедителен национален консенсус, с вътрешното убеждение на хората, а с пренебрежително незачитане на тяхната воля. Всеки български гражданин има правото да се произнесе за своите пари, благосъстояние и бъдеще. Затова внасям в Народното събрание предложение за произвеждане на национален референдум с въпроса "Съгласни ли сте България да приеме единната европейска валута, евро, през 2026 г.?", каза Радев.
Лицемерието в политиката
Оказа се, че в социалните мрежи бързо бе припомнено изказването на същия държавен глава по същата тема на 9 ноември 2022 година, когато по време на консултации с проруската партия "Възраждане" за съставяне на правителство, президентът коментира тогавашното предложение на Костадинов за референдум за влизането на България в еврозоната с думите, че "провеждането на референдум по въпроси, уредени във вече приети международни договори е невъзможно, също така има ограничение и от Конституцията".
Снимка: БГНЕС
Тогава Радев обясни, че за организацията за такъв тип допитване до народа има ограничения, поставени и от Конституцията ни. "Международните договори, особено когато се касае за Европейския съюз, са над националното законодателство", категоричен бе президентът.
Още: Илияна Йотова: Много силно решение на президента Радев - трябва референдум за еврото
Още обрати
И още - през месец март тази година държавният глава заяви пред студенти в Пловдив, че няма как да издаде указ за провеждане на референдум за еврото.
"Защото това не ми е в правомощията. Подписката е внесена в НС и указ може да издаде само българският парламент. Ние още с влизането в ЕС сме поели ангажимента да се присъденим към еврозоната. Но най-важното е да удовлетоврим бизнеса, гражданите и Маастрихтските критерии. Несъмнено влизането в еврозоната ще ни донесе редица ползи. Аз апелирам управляващите, че трябва да бъдат създадени необходимите условия, т.е. да има орган, който да избегне всякаква спекула в началния етап с цените", коментира на 13.03.2025 година той.
Още: Росен Желязков: Радев чертае бъдещия си политически проект в надпревара с "Възраждане"