Иван Гешев и Кирил Петков за законността в България: Какво казаха пред евродепутатите

27 януари 2022, 18:00 часа • 5774 | прочитания

За първи път главният прокурор на България и българският премиер приеха поканата и се явиха на изслушване пред Мониторинговата група към Комисията по граждански свободи, правосъдие и вътрешни работи (LIBE) на Европейския парламент. Изслушването на Иван Гешев и Кирил Петков обаче беше закрито за медии. Какво казаха двамата след него:

Още: Борислав Гуцанов се обяви против повишаването на пенсионната възраст

Още: Кирил Петков за ареста в Пловдив: Управлявал е при Главчев и Желязков, не могат да ни го препишат

Иван Гешев


Главният прокурор коментира темата с нашумели случаи като „Барселонагейт“ и златните кюлчета. Гешев не влезе в подробно обяснение и де факто каза само, че по „Барселонагейт“ няма напредък, защото испанските власти не подавали информация, за която българската прокуратура попитала. Обвинител номер едно посочи и, че евродепутатите не го питали за аферата "Хемус".

Още: Ставащото в пловдивската митница е за отвличане на вниманието: Николай Денков за скандала на седмицата

Още: Лицата, подаващи сигнали за корупция: Парламентът с ключови промени, за да спаси 650 млн. евро

Що се отнася до личните му дела, Гешев отрече да има имоти в чужбина, както и че "жената до него" има такива.

Относно правосъдието и съдебната реформа, Иван Гешев се оплака и че бил подготвил доклад за отчетността на държавното обвинение, но никой в парламента още не го е канил да го дискутират. "Имаме желание за участие в реформа, но тя не е започнала. Аз съм свидетел на всички реформи от 1994 година. Основното е едно - да завземеш позиции, но никога не е съгласувана с хора, практикуващи правото. И резултатите винаги са трагични за съдебната система. Целта е политическа. За съжаление, подозирам, че отново ще е така“, добави той.

Още: Божанков с намек за министри на "Ново начало": Росен Желязков е новия Пламен Орешарски

Още: "Строшеният F-16": Борисов и Радев се карат дефектни ли са самолетите (СНИМКИ)

За него е фалшива новина, че заради прокуратурата и неспособността ѝ да се бори ефективно с голямата корупция, България може да се окаже със спрени евросредства, отпускани за възстановяване от последствията от коронакризата по Плана за възстановяване и развитие.

Кирил Петков

Още: Правителството прие програма за заетост и образование на разселените украинци у нас

Още: "Този канал не е наш - този канал е техен": Божанов за стратегията на Пеевски и пловдивската митница


По думите на премиера, евродепутатите са разбрали какво се опитва да направи новата власт със съдебната реформа и правосъдието в България. Петков увери, че се работи по разследвания, с които да бъде пресечена „голямата корупция“ в страната. Въпросът, според него, е всичко да бъде изпипано, законно, да няма вариант съдът да оправдае обвинените заради неспазване на закона.

Сигурно 20 души са в основата на голямата корупция в България, уточни Петков. За Пеевски и за Магнитски не ме питаха директно, посочи премиерът. Кирил Петков обаче се съгласи със съждение, че "междувременно Пеевски продава имоти за милиони", въпреки санкциите по американския закон "Магнитски".

Още: Законността в България: Неудобните въпроси на евродепутатите за Иван Гешев и Кирил Петков

Последвайте ни в Google News Showcase, за да получавате още актуални новини.
Ивайло Ачев
Ивайло Ачев Отговорен редактор
Новините днес