Може да се направи стабилно управление в много варианти. Това каза министър-председателят на България в периода 1997-2001 г. Иван Костов в "На фокус" по Нова телевизия.
Още: Борислав Гуцанов се обяви против повишаването на пенсионната възраст
Още: Кирил Петков за ареста в Пловдив: Управлявал е при Главчев и Желязков, не могат да ни го препишат
Честите избори и риска за финансовата стабилност
България е в трайна криза още от доста време. Тези чести избори рушат вече финансовата стабилност на страната, както се вижда от последните данни, които изснася Министерство на финансите.
Той обърна внимание, че според разчетите догодина трябва да има 18 млрд. лв. дефицит, което е огромна тежест. "Никакво членство не може да има България в европейската парична система", смята Костов.
Според него решението е да има стабилизиране, правителство, което ще носи отговорност 4 години и да бъде подкрепяно от парламентарно мнозинство, което да не се разцепи и разпадне по време на мандата.
Още: Лицата, подаващи сигнали за корупция: Парламентът с ключови промени, за да спаси 650 млн. евро
"Тогава отговорността ще се върне към тези, които управляват. Сега тя се носи някак си между партиите и никой не иска да поеме отговорност. Не се поема отговорност и за служебното правителство на г-н Главчев, което излиза, че то управлява срещу всички и всички не одобряват неговите политики. А тези политики, за които казах, че носят много тежък риск за България, са създадени от това и предишното Народно събрание. Те приеха повишаването на доходи, на пенсии, на заетите в администрацията и т.н.", добави още бившият министър-председател. ОЩЕ: "Ще загубим милиарди": Финансовият министър поиска мандат от парламента да довърши преговорите по Плана за възстановяване
Сенчестата страна на държавата
Независими и обективни новини - Actualno.com ги представя и във Viber! Последвайте ни тук!
Още: Божанков с намек за министри на "Ново начало": Росен Желязков е новия Пламен Орешарски
Още: "Строшеният F-16": Борисов и Радев се карат дефектни ли са самолетите (СНИМКИ)
Костов отбеляза, че битката с криминалната, сенчестата страна на държавата, зависи изцяло от съдебната власт, в частност от прокуратурата, следствието и на финала от съда.
"Това не е точно политическа битка. Политическата битка е умението да се насочи цялата политика в сектора за вътрешен ред и сигурност срещу ключовата част от престъпността. Това беше организираната престъпност. Ние водехме тази война", заяви Костов.
Той обаче отбеляза, че веднага след като е дошло следващото правителство на Симеон Сакскобургготски това не е било продължено и на преден план е излязла битката с битовата престъпност. ОЩЕ: Трафик на мигранти, наркотици и оръжия: Къде е България в световния индекс на престъпността? (ГРАФИКА)
Още: Правителството прие програма за заетост и образование на разселените украинци у нас
Още: "Този канал не е наш - този канал е техен": Божанов за стратегията на Пеевски и пловдивската митница
Съдебната власт е отвлечена
На въпрос дали днес държавата ни е завладяна, той каза, че съдебната система има тежък порок. "От там се отвлича държавата. Това е крайната и с безусловни резултати власт, защото когато отсъди съдът - няма промяна. Ако една политическа сила направи определени неща в управлението, може да бъде сменена и следващата може да коригира. Тук след решенията на съда - няма друга инстанция. В този смисъл това е една много мощна власт", обясни Костов.
Той е на мнение, че трябва да се започне от съда и съдиите да разберат каква огромна власт имат и каква огромна отговорност носят пред обществото. "Те не разбират, че носят отговорност пред обществото, за държавата, институциите. Те си мислят, че са някаква изолирана от тези неща сфера и сектор", каза още бившият премиер.
Според него съдиите са тези, които трябва да излекуват системата.
ОЩЕ: Иван Костов твърди, че от НАП го разследват заради изборите и Гешев