Йончева попита: Заради турски интереси ли промениха Закона за концесиите?

14 март 2019, 12:30 часа • 4602 | прочитания

"Предопределен ли е изборът на концесионера на "Летище София"  и има ли замесени турски интереси?" Това попита говорителят на на БСП Елена Йончева на пресконференция в централата на партията във връзка с окончателното приемане на промените в Закона за концесиите.

Още: Наталия Киселова от Копривщица: Свободата не ни е дар (ВИДЕО)

Още: Удар за Борисов: Мария Габриел извън ръководството на ЕНП

„Днес беше приета поредна скандална поправка на Закона за концесиите. Според нея концесионния договор няма да е недействителен, ако не отговаря на българското законодателство. Отпада точка 6 на параграф 17, в която се казва: „Концесионният договор е недействителен, когато съдържанието му не съответства на минималното съдържания на концесионния договор, определен от този закон или противоречащи на други изисквания на този закона“, посочи Йончева.

По думите ѝ с отпадането на тази точка за първи път държавата е напълно уязвима и не може да защити своя интерес.

„И затова ние задаваме въпроса – предопределен ли е изборът на концесионера, защо е необходимо да се направи тази поправка, която прави държавата напълно уязвима? Ако е предопределен изборът на концесионер, стоят ли турски интереси зад тази фирма?“, попита Йончева.

Още: Живописният плаж „Болата“ с нов стопанин

Още: Борислав Гуцанов се обяви против повишаването на пенсионната възраст

Тя припомни, че концесията бе спряна през 2017 година по време на служебното правителство, именно защото според него този закон не отговаря на националната сигурност и я застрашава.

„Залагат се прегради за бъдещо прекратяване на концесията на летище „София“, което ни навежда на мисълта, че всичко е договорено и концесионерът е ясен“, коментира лидерът на БСП Корнелия Нинова.

„Има една клауза в приетите промени, която връзва ръцете на бъдещи управляващи с различно схващане за националната сигурност и за собствеността. Няколко пъти сме заявявали публично, че ако народът ни даде право да управляваме, ще прекратим тази концесия.

Още: Лицата, подаващи сигнали за корупция: Парламентът с ключови промени, за да спаси 650 млн. евро

Още: Божанков с намек за министри на "Ново начало": Росен Желязков е новия Пламен Орешарски

За да се вържат ръцете за такива бъдещи действия, в сегашните промени заради това наше намерение, се вкарват промени, които затрудняват този процес. А именно България ще трябва да плаща при едно такова бъдещо действие, дори и виновен по договора да бъде концесионера.

Изрично се записва, че това ще трябва да се решава в Арбитражен съд“, обърна внимание Нинова.

Последвайте ни в Google News Showcase, за да получавате още актуални новини.
Тодор Беленски
Тодор Беленски Отговорен редактор
Новините днес