Кандидатът на Воля Пламен Иванов оглави Националното бюро за контрол на специалните разузнавателни средства, а зам.-председател стана номинираният от ДПС Илко Желязков.
Още: "Искаха да назнача за зам.-кмет бивш депутат": Кметът на "Младост" за "кадровите банки" в ПП
Още: "Дадох много левове за успеха на партията": Диана Дамянова проговори за "Продължаваме промяната"
Общо шестима бяха кандидатите за членове на бюрото, измежду които парламентът трябваше да попълни състава след изтичането на мандата му.
Народното събрание избра единодушно за член на бюрото кандидатът на БСП Илия Ганев, със 188 гласа "за" и нито един "против". Номинираните от ГЕРБ и ОП Огнян Атанасов и Огнян Стоичков също станаха членове на бюрото, каквито бяха и преди това.
Досегашният председател на бюрото - Бойко Рашков, отпадна от състава на независимия орган. Това беше очаквано, предвид и множеството критики, които Рашков като цяло отправяше за дейността на Бюрото и въобще за съдейството от отговорните органи. Той директно визира главния прокурор Сотир Цацаров като основна пречка за прозрачност що се отнася до подслушванията в България. Рашков дори не се появи в парламента за гласуването, докато другите петима присъстваха в пленарната зала.
Още: Трайчо Трайков предлага МОЧА да иде на Бузлуджа
Още: Митрофанова обяви какви са плановете ѝ в България, направи признание за руския език
На изслушването пред комисия, Пламен Иванов изтъкна, че работата на Бюрото е подействала много дисциплиниращо на всички структури, прилагащи Закона за СРС.
Независими и обективни новини - Actualno.com ги представя и във Viber! Последвайте ни тук!
Още: Столична община иска "Възраждане" да махне палатковия лагер срещу еврото
Още: Кметът на "Западен" в Пловдив: Целта е да се окалят много други хора от "Продължаваме Промяната"
В такава насока според него би трябвало да продължи дейността си Националното бюро. Той обеща, че ако бъде избран за член или председател на Бюрото ще работя за това да се въведат ясни и точни критерии за проверките на съответните структури, които прилагат ЗСРС, така че да няма разминаване между екипите, да е ясно какъв е обема от дейности, как ще се докладват резултатите от тези проверки.
"Трябва да е ясно как при констатиране на незаконно използване или разрешаване на СРС да се документира и да се докладва по съответния ред", заяви още той.