България е сред страните, които твърдо подкрепят Украйна и това беше ясно казано снощи от президента Зеленски, който ни благодари“, заяви пред медии премиерът Кирил Петков преди началото на втория ден от заседанието на Европейския съвет в Брюксел. Българският министър-председател съобщи, че украинският президент Володимир Зеленски се е включил във вчерашното заседание на европейските лидери с онлайн връзка и е благодарил на България за оказаната помощ. „Ние сме от групата на най-приятелските, най-подкрепящите Украйна държави“, допълни премиера Петков.
Още: Каква заплата получава Тошко Йорданов, който иска младите лекари да работят за 500 долара?
Още: Или реални данни за цените, или оставка: ДБ не са доволни от Спецов (ВИДЕО)
Министър-председателят заяви, че по време на срещата си с американския президент Джо Байдън са обсъдили борбата с корупцията. „Корупцията може да бъде инструмент за влияние на Путин в страните на Балканите. Като пример посочих „Турски поток“, който струваше милиарди на всички нас. Затова е важно сега Балканите да останат стабилни“, посочи Кирил Петков.
Запазването на сигурността и стабилността на Западните Балкани е била и сред обсъдените теми на снощното заседание на лидерите в Брюксел. Петков подчерта, че българското правителство работи активно по тази тема. „България има своята роля, защото европейският път на Република Северна Македония и на Албания са част от тази стабилност“, заяви премиерът Кирил Петков.
Днешните разговори между европейските лидери ще бъдат фокусирани върху цените на газа и петрола. „Тези цени влияят директно върху цените на тока и цената на хляба и олиото. Затова е важно да успеем да намалим цените от трети доставчици, така че българските потребители да не са обект на галопиращата инфлация“, подчерта премиерът Петков.
Още: Управляващите замазват с обещания скандала с Тошко Йорданов и младите лекари
Още: Заместникът на Кирил Петков се закле в парламента
Министър-председателят изтъкна като приоритет в работата на правителството изграждането на газовата връзка Гърция-България за диверсификация на източниците на газ. „Чрез този проект ще можем да получаваме и втечнен газ. Това е приоритет на цяла Европа“, посочи Кирил Петков.
Независими и обективни новини - Actualno.com ги представя и във Viber! Последвайте ни тук!
Още: Слави Трифонов се появи да каже за Тошко Йорданов: Ще има ли оставка?
Още: ДБ готвят „букет от аргументи“ за свой вот на недоверие
Припомняме, че вчера депутати коментираха в кулоарите на НС възможността за дистанционно изслушване на президента на Украйна Володимир Зеленски в българския парламент. Темата повдига въпроса и за възможността България да предостави военна помощ на Украйна, която вече месец води военен конфликт с Русия. Проектът на решение за изслушване на Зеленски бе внесен от депутатите от "Демократична България" Владимир Панев и Зорница Стратиева. Пред журналисти в парламента Панев аргументира искането с това, че има дезинформация по темата. "Чува се много сериозно путинската гледна точка", каза той. Той заяви, че се надява искането за изслушване на Зеленски да срещне подкрепа.
Всички парламентарно представени партии, с изключение на "Възраждане" и БСП, одобриха идеята за изслушване на Зеленски или най-малкото я определиха като "приемлива".
От "Възраждане" се обявиха твърдо против, от БСП в началото отказаха коментар. Неофициално обаче в кулоарите неназовани, но цитирани от медиите депутати са дали идеята щом ще бъде изслушан Зеленски, руският президент Владимир Путин също да бъде поканен за изслушване.
Още: Новият вот на недоверие: Асен Василев не изключва подкрепа, ДБ вече са взели решение (ВИДЕО)
Още: Атанас Атанасов за Асен Василев и бъдещето на коалицията ПП-ДБ: Не го познавам много добре
Още: Само "Възраждане" не иска изслушване на Зеленски в парламента, БСП мълчи