Инициативният комитет има интерес, когато и да се проведе референдумът за еврото. Целта не са местните избори, а европейските. Те ще бъдат достатъчно инициативни. Това каза по БНР преподавателят по конституционно право доц. Наталия Киселова.
Още: Борислав Гуцанов се обяви против повишаването на пенсионната възраст
Още: Кирил Петков за ареста в Пловдив: Управлявал е при Главчев и Желязков, не могат да ни го препишат
Ако има желание да влезе на политическия терен по друга тема, различна от тези, по които в момента си противоречи с правителството, възможно е президентът да влезе в спора за референдума на "Възраждане" за запазване на лева, смята тя.
Запитана трябва ли президентът да се намеси в спора за референдума, тя посочи, че Конституцията и Канституционният съд допускат той да взема политическа позиция и прогнозира, че в този смисъл би могъл да се намеси.
"Единият въпрос е "за" и "против" еврото. Другият въпрос е "за" и "против" пряката демокрация. Привържениците на този референдум слагат знак за равенство. Дефицитите в това десетилетие, защото в миналото имахме три референдума, макар и неуспешни - дали трябва да бъдат питани гражданите по определени въпроси и страхът на Народното събрание или на народни представители, като пуснат определен въпрос на референдум, да не получат звучен шамар. Затова сме свидетели на това да се сложи знак за равенство – да запазим лева и да има референдум", коментира доц. Киселова.
Още: Лицата, подаващи сигнали за корупция: Парламентът с ключови промени, за да спаси 650 млн. евро
ОЩЕ: Решено: Няма да има референдум за еврото
Независими и обективни новини - Actualno.com ги представя и във Viber! Последвайте ни тук!
Още: Божанков с намек за министри на "Ново начало": Росен Желязков е новия Пламен Орешарски
Още: "Строшеният F-16": Борисов и Радев се карат дефектни ли са самолетите (СНИМКИ)
Ако четем внимателно закона, пленарната зала следва да гласува това, което предлага парламентарна комисия. По правило комисията трябва да предложи позитивен проект за решение. В случая с референдума за лева комисията предлага отрицателен такъв, а председателстващата заседанието в този момент Росица Кирова призова към позитивно гласуване. Заради това се стигна до разминаването, поясни доц. Киселова.
"Има нарушение на правилата как беше проведено гласуването. Трябваше да бъде въз основа на проекта на комисията. Но това не е основание да кажем, че са гласували обратното."
Днес по обед решението, с което парламентът отхвърли провеждането на референдума, трябва да бъде в Държавен вестник и утре да бъде обнародвано. Следва сезиране на Конституционния съд, уточни преподавателят.
Още: Правителството прие програма за заетост и образование на разселените украинци у нас
Още: "Този канал не е наш - този канал е техен": Божанов за стратегията на Пеевски и пловдивската митница
Не може да има прегласуване. Трябва да има нова процедура, категорична е доц. Наталия Киселова. По думите ѝ президентът не може да определи дата, защото Народното събрание не е взело положително решение за произвеждането на референдум.