Плевнелиев и Митов: Не признаваме сепаратистите в Украйна, няма да нападаме

10 февруари 2015, 16:39 часа 18318 прочитания 0 коментара

България не приема да се даде автономия на сепаратистките републики в Източна Украйна и такъв въпрос въобще не се обсъжда. Това заяви външният министър Даниел Митов, предаде БГНЕС.

На територията на Източна Украйна, където живее компактно руско население, съществуват две самопровъзгласили се народни републики - Донецка и Луганска.

Митов заяви също така, че пред България не стои въпроса да се присъединява към американската или германската позиция относно въоръжаването на украинската армия.

На въпрос какви конкретни стъпки се правят в полза на българското малцинство в Украйна Митов отговори, че България обмисля варианта да предоставя директно визи на етнически българи в Украйна.

Никой в тази държава няма намерение да напада никого, нито планира подобни действия, заяви и президентът Росен Плевнелиев.

Плевнелиев заяви, че се наблюдава разпад на държавността, което е констатирано на Мюнхенската конференция за сигурност. В този контекст той смята, че трябва да се обърне внимание на четири важни въпроса.

Според него рисковете пред България се увеличават, а разходите за отбрана намаляват. "Това е недопустимо. Инвестициите в отбранителни способности означават повече пари и бизнес", каза Плевнелиев.

Той смята, че заплахите за сигурността на България не започват на нашата граница. Трябва да сме съвместими и интегрирани с партньорите ни от НАТО, каза Плевнелиев.

"Армията трябва да бъде оставена на спокойствие и да се адаптира към новите реалности, за да може да планира и да надгражда", подчерта Плевнелиев.

Последвайте ни в Google News Showcase, за да получавате още актуални новини.
Ивайло Ачев
Ивайло Ачев Отговорен редактор
Новините днес