Премиерът: Не е задължително прокуратурата да е изцяло независима (ВИДЕО)

10 януари 2024, 10:06 часа • 1621 | прочитания

"Не е задължително прокуратурата да е изцяло независима. Задължително е да има отчетност, да има контрол върху работата. В случая е най-добре той да се осъществява през Народното събрание, през съответните комисии, да се включат и обществените представители". Това заяви премиерът Николай Денков относно промените в Конституцията в частта съдебна реформа.

Още: Борислав Гуцанов се обяви против повишаването на пенсионната възраст

Още: Кирил Петков за ареста в Пловдив: Управлявал е при Главчев и Желязков, не могат да ни го препишат

Още: Историческо: Промените в Конституцията вече са факт!

Как ще се избегне политически натиск?

По време на включване на живо във Facebook той бе попитан от граждани дали участието на политици в избора на Прокурорския съвет отговаря на обществените искания за промяна, или увеличава риска от политически натиск.

Още: Денков каза как правителството се бори с корупцията

Още: Ставащото в пловдивската митница е за отвличане на вниманието: Николай Денков за скандала на седмицата

Още: Лицата, подаващи сигнали за корупция: Парламентът с ключови промени, за да спаси 650 млн. евро

"Не знам докъде повече би могъл да се увеличи политическият натиск, ако разглеждаме ситуацията, както е досега. От една страна, имаше достатъчно сигнали за политическо влияние върху прокуратурата, съчетани с безотчетност на главния прокурор, както и политическо влияние върху съдиите. Промените осигуряват независимост при избора на съдиите, независимост на ВСС и даване на повече свобода за неговите възможности, отчетност и контрол при работата на главния прокурор при намалени негови правомощия за командването на останалите прокурори", смята премиерът.

С измененията Висшият съдебен съвет се разделя на две, мандатът на главния прокурор се намалява, а председателите на Върховния касационен съд и Върховния административен съд ще имат право само на един мандат за срок от 7 години. Това са най-важните промени в частта "правосъдие". Вижте и останалите: Съдебната реформа в Конституцията също мина на второ четене

Още: Божанков с намек за министри на "Ново начало": Росен Желязков е новия Пламен Орешарски

Още: "Строшеният F-16": Борисов и Радев се карат дефектни ли са самолетите (СНИМКИ)

"Въпросът дали прокурорската колегия трябва да бъде изцяло независима, е въпрос на дискусии. Примерно в Щатите ролята на главен прокурор изпълнява министърът на правосъдието. Той може да е част от изпълнителната власт", каза Денков. В нашата Конституция обаче прокуратурата е независима.

Още: Министър Атанас Славов постави държавния печат върху промените в Конституцията (СНИМКА)

Още: Правителството прие програма за заетост и образование на разселените украинци у нас

Още: "Този канал не е наш - този канал е техен": Божанов за стратегията на Пеевски и пловдивската митница

"Има номинации от съответните гилдии, които следят темата и познават кой как се справя. В Конституцията сега е дадена възможност на Народното събрание да направи избора. Кой друг? Не може да оставим някакви определени структури да направят избора. И то ни трябва доста сериозно мнозинство – две трети, за да не могат да се правят скрити политически договорки", обясни Денков.

Още: Денков: Няма да правим компромиси при ротацията заради Пеевски и ДПС (ВИДЕО)

Последвайте ни в Google News Showcase, за да получавате още актуални новини.
Димитър Радев
Димитър Радев Отговорен редактор
Новините днес