"България и Унгария са изправени пред общи предизвикателства и споделят сходни позиции по важни теми от европейския дневен ред, които са добра основа за по-нататъшно сътрудничество". Това заяви държавният глава Румен Радев на среща с министъра на външните работи и търговията на Унгария Петер Сиярто.
Още: Борислав Гуцанов се обяви против повишаването на пенсионната възраст
Още: Кирил Петков за ареста в Пловдив: Управлявал е при Главчев и Желязков, не могат да ни го препишат
По време на разговора на „Дондуков“ 2 бяха обсъдени перспективите за задълбочаване на двустранното партньорство с акцент върху енергетиката и европейската сигурност, съобщиха от пресцентъра на президента.
Посещението на Петер Сиярто у нас е по покана на служебния министър на външните работи Николай Милков и предхожда предстояща визита в България на унгарския президент Каталин Новак.
Още: Лицата, подаващи сигнали за корупция: Парламентът с ключови промени, за да спаси 650 млн. евро
"Като държави, които са на външната граница на Европейския съюз, България и Унгария полагат огромни усилия за справяне с увеличения миграционен натиск", бе отбелязано по време на срещата.
Независими и обективни новини - Actualno.com ги представя и във Viber! Последвайте ни тук!
Още: Божанков с намек за министри на "Ново начало": Росен Желязков е новия Пламен Орешарски
Още: "Строшеният F-16": Борисов и Радев се карат дефектни ли са самолетите (СНИМКИ)
Сиярто изрази подкрепа за приемането на България в Шенген и даде висока оценка за ангажимента на страната ни при охраняване на границата. Румен Радев отбеляза също усилията на българските власти за предотвратяване на международните канали на нелегалния трафик на мигранти, включително вторичната миграция. „Справянето с миграционния натиск е от ключово значение за сигурността на всички европейски страни, затова изисква и обща ангажираност“, заяви президентът.
Двамата със Сиярто обсъдиха и възможностите за разширяване на партньорството в сферата на енергетиката. Радев се похвали със "значителното ниво на диверсификация на енергийните доставки", които България постигнала през последните месеци. Това според него е от интерес и за останалите европейски държави на фона на икономическата криза.
"Изграждането на междусистемни газови връзки със съседните ни страни, включително пускането в експлоатация на интерконектора с Гърция, както и споразумението за достъп до турски терминали за втечнен газ допринасят не само за енергийната сигурност на България, но и на Европа", отбеляза държавният глава.
Още: Правителството прие програма за заетост и образование на разселените украинци у нас
Още: "Този канал не е наш - този канал е техен": Божанов за стратегията на Пеевски и пловдивската митница
Радев и Сиярто обсъдиха и перспективите за увеличаване на нивото на диверсификация чрез реализиране на инициирания от България проект „Solidarity ring (STRING)“, който позволява пренос на допълнителни количества природен газ към Европа от Южния газов коридор, като се използва съществуващата инфраструктура.
ОЩЕ: ЕС замрази всички 22 млрд. евро по кохезионните фондове на Унгария - иска реформи
ОЩЕ: Виктор Орбан иска разпускане на Европарламента и без повече санкции срещу Русия
Снимки: Президентство на Република България