САЩ и НАТО ли са виновни заради войната в Украйна?
"Украйна не е суверенна държава"
Украйна поиска тежки оръжия, за да отблъсне руските атаки
Украйна настоя спешно да ѝ бъдат предоставени тежки оръжия, за да отблъсне руските атаки в източната част на страната, предаде БНР.&nbs...
Украйна обяви независимостта си от Съветския съюз на 24 август 1991 година, след което решението бе потвърдено и от референдум. Всички украински региони гласуваха "за" независимостта, включително Донецк с 85 процента и Крим, където мнозинството са етнически руснаци, с 54 на 100. Ден по-късно няколко държави, сред които и Русия, признаха Украйна за суверенна държава. Съветският съюз престана да съществува на 26 декември 1991 година."Крим принадлежи на Русия, не на Украйна"
При създаването на Съветския съюз Крим е автономна съветска социалистическа република. По време на Големия терор при Сталин и на Втората световна война татарската част от населението системно е лишавана от права и депортирана, а настъпилите вследствие на това демографски промени създават основанията през 1945 година полуостровът да бъде сведен до административна област на СССР. През 1954 година Крим е предаден с декрет на Украинската съветска социалистическа република.
През 2014 година руски бойци окупираха полуострова и наложиха смяна на правителството и референдум за статута му. Той се проведе на 16 март - в момент, в който държавните структури на Украйна бяха изгубили контрола над Крим, а по телевизиите се излъчваха само руски канали. Според международните наблюдатели проведенето гласуване не е било свободно. Само в рамките на няколко дни Крим бе анексиран от Русия, която оттогава насам го възприема като своя територия. Според повечето държави анексията противоречи на международното право. Тя е осъдена и с резолюция на ООН.
"НАТО обеща на Русия да не се разширява на изток"
Руският президент Путин от години твърди, че западните партньори са дали на Москва подобни уверения - на базата на разговорите, водени през февруари 1990 година от Михаил Горбачов и тогавашния американски външен министър Джеймс Бейкър. Съдържанието на тези разговори е вписано в меморандум, който обаче няма статута на договор, а и в разговорите се визира най-вече тогавашната ГДР.
Получаваме две години отсрочка за петролното ембарго срещу Русия
Европейската комисия изпрати на страните от Европейския съюз нов проект на петролното ембарго срещу Русия, съобщи Bloomberg.  ...
По онова време никой не мисли за членство в НАТО на държавите от някогашния Варшавски договор. След края на Съветския съюз обаче дори се обсъжда евентуално членство на Русия в Алианса. Преди да бъде избран за президент през 2001 година, самият Путин говори за евентуално членство в НАТО. Според принципите на НАТО всяка суверенна държава може да избере към коя международна организация да се присъедини. Така започват и първите преговори за присъединяване с държави от Източна и Северна Европа през 1990 години.
"САЩ и НАТО са виновни за войната в Украйна"
Северноатлантическият договор със своите 30 членове нито е нападал Русия, нито е заплашвал с агресия - за разлика от подхода на руското ръководство към НАТО. Украйна не е член на Алианса и от гледна точка на НАТО до началото на инвазията на Русия не изпълняваше критериите за присъединяване.
Що се отнася до твърдението, че НАТО "обгражда" Русия от 1990-те години насам, нека погледнем към картата: Русия е държавата с най-голяма територия в света, границите ѝ са с дължина 20 000 километра. А общата граница с натовските държави обхваща 1200 километра. Ако Финландия се присъедини към НАТО, тя ще нарасне с 1340 километра. Останалите девет държави, с които Русия граничи, не са членове на НАТО - сред тях са ядрените сили Китай и Северна Корея.
Още: Получаваме две години отсрочка за петролното ембарго срещу Русия
Русия засили атаките срещу Северодонецк
Руските военни засилиха атаката си срещу украинския град Северодонецк, след като заявиха, че са превзели близкия железопътен възел Лима...
Вижте всички последни новини от Actualno.com
Още от ПОЛИТИКА:
Цветан Цветанов: И Хекимян ще бъде употребен, Борисов предаде членовете и симпатизантите на ГЕРБ
Какво цели ГЕРБ с кандидатурата на Хекимян в София? Изненадващ, но не нестандартен ход на Борисов
Георги Свиленски: Искаме доказателства, че експулсираните свещеници са шпиони
Демерджиев: Очакванията ми за предстоящия вот не са оптимистични
Политолог: Кандидатурата на ГЕРБ показва неуважение от страна на вожда към избирателите
В нарушение на закона: Машините за гласуване още се съхраняват в частен склад
Хекимян отговори на критиките за зависимости в журналистиката (СНИМКА)
Тошко Йорданов: Кандидатурата на Хекимян поставя под съмнение политиката на bTV
Редактор:
Антон Иванов
Етикети: война Украйна НАТО САЩ Русия