Шишков: Гледаме сериала „Кражбата на магистралите“

02 март 2023, 08:30 часа • 5062 | прочитания

От последния месец, в който правим проверки на магистралите, те се превърнаха в сериала „Кражбата на магистралите“. От всяка проверка излиза едно и също – липсва между 25 и 30% от асфалта. Проблемът е много голям, но не трябва да ни учудва, защото виждаме колко бързо се строи, а много скоро след пускането им започват и ремонтите. Това каза служебният регионален министър Иван Шишков в ефира на Нова телевизия.

Още: Кирил Петков: Тече специална операция за завладяване на ПП

Още: Правата на българите в РСМ не могат да бъдат обект на политически договорки: Радев с писмо до европейските лидери

„Асфалта, което е спестен, е 1/3. Тепърва ще се прави анализ на каква сума възлизат тези спестявания“, каза регионалният министър.

Попитан кой е получил парите Шишков каза, че има подизпълнители, изпълнители и тепърва ще се разследва. „Тук лошото е, че се касае за финансиране с европейски пари и най-вероятно европейската прокуратура ще се заеме със случая“, обясни министърът.

На въпрос кой носи отговорност той отговори, че е много важно един обект да има всичките разрешителни за строеж. „Възложител е държавата. След това имаме строител, той е различен. След това има строителен надзор. Тези, които са разписвали проверките, са от надзора. Той трябва да е независим и е избиран от държавата. Други органи ще разследват всичко това“, обясни той.

Още: Румен Христов: България трябва да отстоява вижданията си по казуса със Скопие

Още: След трусовете в София: "Демократична България" притиска "Продължаваме промяната" за кадровата политика

"25-30% от настилката липсва на магистралите, които сме проверили. Тоест някой се е подписал, че пътищата са изпълнени правилно, въпреки липсващите сантиметри от настилката", каза той.

„Министърът носи политическа отговорност, но той не се е разписвал никъде. Проблемът е в начина на управлението на държавата“, каза той.

Шишков обеща да дадат съвместна пресконференция с министъра на вътрешните работи Иван Демерджиев за проверките, тъй като те се превят съвместно с МВР.

Той беше категоричен, че престъпление има. „Всички ще платим ремонта на тези магистрали“, добави Шишков.

Още: Кабинетът увеличи заплатата на Спецов

Още: След като казаха "А", да кажат и "Б": Зам.-кмет търси къде е мафията

Последвайте ни в Google News Showcase, за да получавате още актуални новини.
Виолета Иванова
Виолета Иванова Отговорен редактор
Новините днес