Стотици милиони ще трябват за инфраструктура за новите F-16

13 ноември 2019, 07:14 часа • 9138 | прочитания

300 млн. лв. ще отидат за подготовка на инфраструктурата, която ще поеме обслужването на платените наскоро 2.2 млрд. лв. за 8 американски изтребителя F-16. Парите ще отидат за ремонт на летищата, за нови писти, за съоръжения, свързани с кацането и излитането. Това стана ясно от дискусия в парламентарната комисия по отбрана, пише в. "Сега".

Още: Наталия Киселова от Копривщица: Свободата не ни е дар (ВИДЕО)

Още: Удар за Борисов: Мария Габриел извън ръководството на ЕНП

Пред комисията по отбрана зам. военният министър Анатолий Величков обяви, че за идните три години са планирани по 100 млн. лв. за изграждане на съоръженията. При купуването на самолетите зам.-началникът на отбраната вицеадмирал Емил Ефтимов коментира пред БНР: "Не започваме от нулата, тъй като на Граф Игнатиево и Безмер многократно са кацали натовски самолетни F-16. Искаме заедно с американската страна да огледаме всички аспекти на инфраструктурата, за да може да излезем с един план за доизграждане на нужното".

В края октомври военни от САЩ са обсъдили с българските Военновъздушни сили (ВВС) възможностите за тренировка на летците. Тези дни се очаква американски специалисти да огледат и летище "Граф Игнатиево", за да кажат каква инфраструктура е нужна за F-16. По договор би трябвало първите 4 машини да дойдат до края на 2023 година, а останалите - в началото на 2024 година. От първите машини обаче ще има такива, които де факто ще се използват само като тестови.

В настоящето чрез миналото 

Още: Живописният плаж „Болата“ с нов стопанин

Още: Борислав Гуцанов се обяви против повишаването на пенсионната възраст

Военното министерство пак се опитва да ремонтира единствения военен транспортен самолет за въздушно фотографиране Ан-30 от състава на ВВС, след като първата процедура за избор на изпълнител се провали, съобщи Mediapool.

Стойността на поръчката отново е 5 млн. лева без ДДС. За тези пари трябва да бъде извършен капитално-възстановителен ремонт на самолета, както и да бъде леко модернизиран.

Самолетът трябва да има ресурс за следващите седем години или 4000 часа във въздуха. Самолетът Ан 30 е доставен в далечната 1975 г. и се използва в мисиите по Открито небе, оказвал е помощ и при донорски ситуации.

 

Още: Лицата, подаващи сигнали за корупция: Парламентът с ключови промени, за да спаси 650 млн. евро

Още: Божанков с намек за министри на "Ново начало": Росен Желязков е новия Пламен Орешарски

Последвайте ни в Google News Showcase, за да получавате още актуални новини.
Ивайло Ачев
Ивайло Ачев Отговорен редактор
Новините днес