„Енергийният министър изрече поредица от огромни лъжи, които според мен целят не тези хора да бъдат полезни, а да се всява паника и да се правят внушения. По този повод правя това изявление, за да имат гражданите яснота”, заяви бившият министър на енергетиката Теменужка Петкова на извънреден брифинг.
Още: Наталия Киселова от Копривщица: Свободата не ни е дар (ВИДЕО)
Още: Удар за Борисов: Мария Габриел извън ръководството на ЕНП
По-рано днес служебният министър на енергетиката Андрей Живков посочи, че Българският енергиен холдинг е задлъжнял, за да реши краткосрочни проблеми на ТЕЦ "Марица - Изток - 2", на мини "Марица - Изток" и "Топлофикация" - София. Тези задължения стрували 100 млн. лева годишно.
"Първата лъжа, която чух, е за статута на БЕХ. Живков изрази съмнение и опасение, че холдингът се е превърнал в такъв, който финансира своите дъщерни дружества. Всъщност не решавал проблеми, а създавал такива.
Това, което бих препоръчала на колегата, е да прочете устава на холдинга. БЕХ не е оперативен, а финансов холдинг. Неговата основна дейност е да подпомага финансово своите дъщерните си дружества. БЕХ върши своята работа", подчерта Петкова.
Още: Живописният плаж „Болата“ с нов стопанин
Още: Борислав Гуцанов се обяви против повишаването на пенсионната възраст
Според нея, втората лъжа и манипулация от страна на Живков, било изказването, че липсва политика в енергийното министерство. "Това е груба лъжа, манипулация и небивалица", каза тя. Оценката за политиката на сектора се давал от международните рейтингови агенции, припомни Петкова и подчерта, че "Фитч" е повишил кредитния рейтинг на БЕХ два пъти.
Независими и обективни новини - Actualno.com ги представя и във Viber! Последвайте ни тук!
Още: Кирил Петков за ареста в Пловдив: Управлявал е при Главчев и Желязков, не могат да ни го препишат
"Енергетиката е изключително важен, структуро-определящ отрасъл, пряко свързан с националната ни сигурност. Всеки, който си позволява да изрича неистини и небивалици, ще понесе своята отговорност.
Третата много сериозна лъжа е свързана с финансовата стабилност на сектора. Колегата без да посочи конкретика и цифри просто обясни, че държавната енергетика е във финансов колапс. Понеже аз не работя като колегата със слухове, работя с факти, мога да ви покажа цялата информация за всяко едно дружество, както и за неговото финансово състояние от 2014 г. до 2020 г.
Тази информация съм предоставила на Живков в деня, в който той пое министерството, за да не търси и да не губи време. Той каза, че искал информация, която не му била давана. Фактите и числата показват, че през 2014 година БЕХ е бил на загуба. Към 31 декември 2020 година БЕХ е на 280 млн. лв. печалба. Не знам какво ще стабилизира колегата Живков, но мо пожелавам успех", каза още Петкова.
Още: Лицата, подаващи сигнали за корупция: Парламентът с ключови промени, за да спаси 650 млн. евро
Още: Божанков с намек за министри на "Ново начало": Росен Желязков е новия Пламен Орешарски
Припомнете си какво каза енергийния министър в този материал.