През годините около 5-10% от избирателите са си признавали, че биха продали гласа си. Това каза за „Фокус“ Тихомир Безлов от Центъра за изследване на демокрацията. „Местните избори през 2007 г. са първенец по купен вот“, каза още той.
Още: Наталия Киселова от Копривщица: Свободата не ни е дар (ВИДЕО)
Още: Удар за Борисов: Мария Габриел извън ръководството на ЕНП
„Обикновено търговията за гласове се осъществява в ромските махали, но след 2003 г. започнаха да се появяват и други групи, които продават гласа си, сред които и студенти. Имаше много репортажи, а и при анализите на секциите се виждаше, че има отклонения. При футболните агитки и там, където хората се познават и има йерархия също има данни за такова гласуване. Имаше и много възрастни хора, които продаваха гласа си, особено на местните избори 2007 г. Тогава имаше продадени гласове за 300 лв., в Несебър“, уточни той.
Една от причините за продажбата на гласове е безразличието към вота. Според Тихомир Безлов ще е нужен обучителен период на купувачите и продавачите на гласове, заради машинното гласуване.
„Цялата тема за купения вот, по която вървят разследвания, показва, че дори при машините ще има усилие, за да се купи вот“, каза той.
Още: Живописният плаж „Болата“ с нов стопанин
Още: Борислав Гуцанов се обяви против повишаването на пенсионната възраст
„Обикновено хората изпълняват ангажимента си, след като са продали вота си за определена партия“, заключи Безлов.
Независими и обективни новини - Actualno.com ги представя и във Viber! Последвайте ни тук!
Още: Кирил Петков за ареста в Пловдив: Управлявал е при Главчев и Желязков, не могат да ни го препишат