Шансовете за редовно правителство в рамките на 46-тия парламент са много малки, за съжаление. Това заяви вицепремиерът от правителството на Симеон Сакскобургготски проф. Пламен Панайтов.
Още: В ГЕРБ не се притесняват от вота на недоверие
Още: Седем пъти по-скъпо? Скандал с обществена поръчка за над 2 милиона лева за брошури и календари
Вариантът да има редовен кабинет е „един от двата първи субекта” не подходи по коренно различен начин от този, по който действат до момента. С други думи – някой измежду ИТН и ГЕРБ да предприеме тотално различен курс.
По думите му, редовно правителство е необходимо, за да бъде завършена актуализация на бюджета и да бъде най-сетне предаден в Брюксел Планът за устойчивост и развитие.
Панайотов обърна внимание, че нещата са стигнали дотам, че се разменят обиди, наказуеми и от закона. Става въпрос „за някакви хора, които не са наясно с отговорността да са в българския парламент”, уточни бившият вицепремиер пред bTV.
Още: Петър Чолаков: Пеевски и Борисов заедно си разпределят порциите
Още: "Искаха да назнача за зам.-кмет бивш депутат": Кметът на "Младост" за "кадровите банки" в ПП
Процедурата
Независими и обективни новини - Actualno.com ги представя и във Viber! Последвайте ни тук!
Още: "Дадох много левове за успеха на партията": Диана Дамянова проговори за "Продължаваме промяната"
Още на 16 август президентът би могъл да връчи трети проучвателен мандат, но Конституцията дава възможност това време да се удължи, ако приемем, че ГЕРБ върне своя мандат до края на настоящата седмица. От 22 октомври нататък Румен Радев не може да разпуска парламента, защото ще има само 3 месеца до края на президентския мандат – съответно, тогава служебното правителство ще продължи да управлява и парламентът ще продължи да работи.
Само преди няколко месеца имаше предложение от ГЕРБ за изцяло нова конституция, днес говорим как да спазим действащата Конституция – значи има някаква нормалност, коментира доц. Наталия Киселова. Сега парламентът ще гласува отказа на кандидата за премиер, напомни тя. Какво ще стане, ако Народното събрание гласува против оставката на Пламен Николов – има практика на Конституционния съд, според която никой не може да стане насила премиер.
Според доц. Киселова, президентът Румен Радев ще даде втория проучвателен мандат за съставяне на правителство най-рано на 17 август. Ако ГЕРБ веднага върне мандата, възможно е в края на другата седмица президентът да посочи на коя парламентарна група ще даде третия проучвателен мандат за съставяне на правителство.
Още: Митрофанова обяви какви са плановете ѝ в България, направи признание за руския език
Още: Столична община иска "Възраждане" да махне палатковия лагер срещу еврото
Позицията на председателя на парламента
Сега на председателски съвет ще им покажа проекта за решение за оттеглянето на отказалия се кандидат за премиер Пламен Николов. Надявам се всички представители на парламентарни групи да го подпишат и ще предложа да бъде включено като точка в дневния ред. Това заяви пред журналисти председателят на Народното събрание Ива Митева на влизане в Народното събрание.
По думите ѝ Народното събрание ще бъде като нотариална кантора и ще удостовери един факт. Ива Митева осъзнава, че обществото иска дебат и ще го получи в пленарна зала.