Българите са изкормвали деца в утробите на бременни жени и после са изгаряни. Тази реплика на проф Драган Симеунович и отношенията между България и Сърбия коментира външният ни министър Екатерина Захариева.
Още: Наталия Киселова от Копривщица: Свободата не ни е дар (ВИДЕО)
Още: Удар за Борисов: Мария Габриел извън ръководството на ЕНП
Кое е вярно – официалните заявки или такива изказвания? Сръбският посланик е коментирал, че Симеунович не ръководи правителствена структура – а информацията е, че той ръководи Правителствена агенция за национална сигурност на Сърбия. Но сръбският посланик отрича и казва, че академията била към Университета в Белград.
„Сами разбирате, че на Балканите постоянно ври и кипи, трябва малко повече сътрудничество, добросъседство”, каза Захариева пред Нова телевизия. Симеунович направи уточнение, че не всички българи били такива, но не е сериозно, добави тя.
„Да не забравяме и българизацията. Те избиваха свещеници и учители в Сърбия и след това въвеждаха българско образование в училищата”, каза преди няколко дни Симеунович в телевизионно интервю. Според него, “България продължава да претендира за територии в Сърбия до град Крушевац и обвинявала Сърбия за извършен геноцид срещу българите през Средновековието”.
Още: Живописният плаж „Болата“ с нов стопанин
Още: Борислав Гуцанов се обяви против повишаването на пенсионната възраст
В интервюто той нарече “голям сръбски герой Коста Печанац”, който избива десетки цивилни българи в Босилеград. На 15 май 1917 година сръбска паравоенна чета от 200 души, командвана от поручик Коста Милованович Печанац, нахлува на територията на Царство България, избива 33 души цивилно население, изгаря две деца, опожарява Босилеград и селата: Горна и Долна Ръжана, Горна и Долна Любата и Горна Лисина като изгаря 317 къщи и нанася материални щети за 2,5 милиона тогавашни лева.
Независими и обективни новини - Actualno.com ги представя и във Viber! Последвайте ни тук!
Още: Кирил Петков за ареста в Пловдив: Управлявал е при Главчев и Желязков, не могат да ни го препишат
По темата „Северна Македония” Захариева се съгласи, че има напрежение. Като „пореден пример” тя коментира вчерашната позиция на македонския премиер Зоран Заев, че позицията на България за членството в ЕС на Северна Македония е безпринципна. „Много ли е принципно да възпитаваш поколение след поколение в омраза към съседна държава и целия ѝ народ”, отвърна въшният ни министър. Имат право хората в Северна Македония на българско самосъзнание – не може да продължават тези форми на дискриминация във всякакъв вид, настоя Захариева. Тя даде пример как в социалните мрежи в Северна Македония излизат постоянно данни с адреси на македонци, които имат българско гражданство.
„Трябва повече да си говорим (със Скопие)”, настоя Захариева.
Относно отношенията с Русия, Захариева подчерта, че Руската федерация заема позиция на отхвърляне на намеса отвън. С разрешение на руския съд е било възможно български дипломат и други дипломати да присъстват на делото срещу Алексей Навални, категорична беше тя.
Още: Лицата, подаващи сигнали за корупция: Парламентът с ключови промени, за да спаси 650 млн. евро
Още: Божанков с намек за министри на "Ново начало": Росен Желязков е новия Пламен Орешарски
Що се отнася до смъртта на Атанас Скатов, Захариева увери, че МВнР оказва пълно съдействие. Много е важно да се установи причината за инцидента, подчерта тя. И призова за допълнително разследване.