Зам.-министър Стойнов: Само ЦИК може да пипне кода, ДАНС лъже

6555
Зам.-министър Стойнов: Само ЦИК може да пипне кода, ДАНС лъже
Снимка: БГНЕС

"Скандално невярна информация" - така зам.-министърът на електронното управление Михаил Стойнов коментира огромния скандал с машините за гласуване, разразил се два дни преди деня на местните избори.

Още: Костинброд 2: Скандал с машинното гласуване часове преди вота

На 27 октомври "Има такъв народ" изнесе информация, че на председателски съвет в Народното събрание Росен Желязков от ГЕРБ е прочел доклад на ДАНС, в който се твърди, че Стойнов извършил манипулация с устройствата за гласуване. Твърдеше се, че зам.-министърът свалил кодовете от машините на телефона си (за което МЕУ обясни, че няма как да стане), което в крайна сметка доведе до отмяна на вота с машини и реализирането му само с хартия.

"Атаката се насочи и към мен персонално, в качеството ми на отговорник за координирането и контрола на процеса – моя задача е да подпиша решението за удостоверяване или неудостоверяване на машините", написа Стойнов на 30 октомври в своя позиция. Припомняме, че в законово установен срок Министерството на електронното управление сертифицира машините, но ЦИК вече беше взела решение само за гласуване с хартия. Сега, когато вече няма риск да бъде обвинен в намеса в изборния ден, Стойнов направи няколко.

Защо той отговаря за удостоверяването на машините?

Изборният кодекс посочва Министерството на електронното управление като отговорната институция, която удостоверява машините за гласуване.

Още: Министерството на електронното управление с контраатака към ЦИК: Ето какво е направил министърът

"Аз, като заместник-министър, съм определен със заповед на министър Александър Йоловски да отговарям за координирането и контрола на процеса по удостоверяване на машините в частта, в която е отговорно Министерството на електронното управление. Аз съм определил директора на дирекция “Мрежова и информационна сигурност”, който е най-висшият държавен служител на МЕУ в областта на информационната сигурност, и същевременно е и национален координатор по киберсигурност, да ръководи групата, която сертифицира сигурността на машинния вот. Аз имам пълното законово право и най-вече задължение да ръководя този процес, да участвам във всички негови етапи и да подписвам всички документи, включително крайния акт, с който процесът по удостоверяване приключва", обясни Стойнов.

Той добави, че е водел цялата кореспонденция с Централната избирателна комисия (ЦИК), свързана с този процес, участвал е в работни срещи с ЦИК. "В нито един момент, преди да започне активното мероприятие срещу честния вот ЦИК не е поставила под въпрос легитимността на действията ми", заяви зам.-министърът.

Той припомня, че по време на парламентарните избори през октомври 2022 г. и април 2023 г. всички дейности, които е извършвал, също са били делегирани на заместник-министри на електронното управление - без никакви възражения от ЦИК, включително когато предишен заместник-министър подписва решение за удостоверяване на машините.

Какво направи Стойнов на 25 октомври?

Стойнов заяви, че не е разпореждал още едно изграждане на изходния код за машините на 25 октомври, както го обвиниха ГЕРБ, ДПС и опозицията в парламента.

"Имам право и поисках да проследя отначало докрай важна стъпка в процеса за удостоверяване – конфигурирането на една машина и тестово гласуване с нея. В този процес изходният код не участва и този процес няма нищо общо с довереното изграждане на изходния код", каза Стойнов.

Още: Министерството на електронното управление: Машините са годни за гласуване

Само ЦИК може да "пипне кода"

Довереното изграждане по дефиниция е процес, който се извършва от ЦИК. То се случва само веднъж – в случая на 20 октомври, под ръководството на ЦИК, на лаптоп на комисията. "МЕУ и представителите на 4 парламентарно представени партии и коалиции само присъстваха и наблюдаваха. В нито един момент МЕУ не е имало достъп до довереното изграждане на кода. На събитието на 20 октомври ЦИК генерира и ключа за машините на техен лаптоп. От този момент нататък никой освен ЦИК не може да „пипне кода“ за изборите и да промени нещо в доверено изградения софтуер. А задачата на техния експерт (доц. Златогор Минчев от БАН) е да съблюдава единствено ЦИК да имат достъп до генерираните ключове", обясни зам.-министърът.

Още: Обяснено: Ето защо "страшният код" не може да манипулира изборите

ЦИК може да снима, зам.-министър не може?

"Крайният резултат от довереното изграждане на изходния код на лаптопа на ЦИК беше заснет с множество видеокамери на мобилни телефони – от представителите на ЦИК и на почти всички партии – факт, който очевидно не е предизвикал никакви притеснения в службите, които присъстваха на събитието. На същото това събитие се конфигурира една машина за гласуване, което не беше забранено да се снима (и никой не е изисквал видеата на представителите на ЦИК и партиите) – същия процес, но в тестова среда, заснех и аз, няколко дни по-късно. Тоест, инсталирането на изходния код може да се заснема свободно, а когато ние извършваме тестове – не може?", пита Стойнов.

Работата на МЕУ по удостоверяване на машините продължава и след довереното изграждане на изходния код – заради твърде кратките срокове, в които трябва да се справи след получаване на изходните материали от ЦИК (16.10). Това е процесът, за който отговаря Стойнов. Целта му е да изпробва коректната работа на хардуера и софтуера от край до край, като симулира процесите, които трябва да се изпълняват от всяка секционна избирателна комисия в изборния ден.

Още: "Костинброд 2": Денков видя "конспиративна теория", но допусна отстраняване на зам.-министъра

Снимка: БГНЕС

ЦИК е закъсняла с документи

И на предишни избори процесът по удостоверяване продължава и след довереното изграждане на кода. "Защо? Защото, за да завърши удостоверяването на машините, МЕУ трябва да получи редица документи, информация, смарт карти от ЦИК. На всички избори, включително на настоящите, тези документи пристигат със закъснение", каза Стойнов.

"На 25 октомври аз пристъпих към финалното тестване преди удостоверяването – провизиране и конфигуриране на тестова машина с тестови софтуер, лично пред мен, като законово упълномощен отговорник за процеса. Както вече казах, няма никакво значение дали тестването приключва преди или след довереното изграждане на кода. Ако имаше значение, ДАНС и ЦИК щяха да реагират и възразят и при предишните избори", твърди той.

Още: "Машинен Костинброд" и "опит за държавен преврат": Първи реакции в социалните мрежи (СНИМКИ)

Защо е нужно това видеозаснемане?

Видеозаснемането е задължителна част от процедурата по удостоверяване на машините. Нито една част от този процес не е тайна. Според вътрешните правила на МЕУ прилагането на снимки и видеоматериал към документите, които удостоверяват, че машините са тествани и годни за гласуване, е задължително.

"На записите, които направих на 25-ти октомври, няма никакви части от изходен код, други кодове, частни ключове, сертификати или каквато и да е чувствителна или тайна информация. Само тестов софтуер върху тестова машина. Пред камерите в залата прехвърлих видеоматериала и снимките на защитена с парола служебна флашка, която предадох на ръководителя на екипа по удостоверяване. След прехвърлянето на служебна флашка изтрих всички снимки и видеоклипове от телефона. Това може да се потвърди от ДАНС, които разполагат с телефонния апарат, който доброволно оставих при тях, за да съдействам за установяването на фактите", написа той в позицията си.

"Нито един от създадените материали не може да бъде инсталиран на машините за гласуване, тъй като не е подписан с ключа на ЦИК, а с тестови ключ, генериран в МЕУ за тестови цели, на тестови машини", обясни Стойнов.

Защо МЕУ удостовери машините толкова късно?

"Както на всички предишни избори, и сега ЦИК предостави нужните материали на МЕУ с огромно закъснение. Някои трябваше да бъдат повторно изискани от ЦИК заради открити грешки", твърди зам.-министърът.

"Получихме флашката на ЦИК с ресурсите на машините едва на 16 октомври вечерта, заради което времето на МЕУ за удостоверяване за пореден път беше съкратено значително спрямо предвидения в Изборния кодекс срок от 20 работни дни.

Задържането ми на разпити в ДАНС в продължение на над 4 часа в деня, в който бяхме готови да удостоверим машините, забави процеса допълнително – затова машините бяха удостоверени късно вечерта на 27-и октомври. Но отново преди крайния срок, който е 28-и октомври, 17:00 часа", припомня той.

ДАНС не проверява факти

Справката на ДАНС от 26 октомври е пълна с непроверени и неверни твърдения за работата ми по финалното тестване преди удостоверяването на машините, смята Стойнов.

"ДАНС внушава, че съм изнесъл чувствителна информация на флашка – това е лъжа, която дори технически е невъзможна. Твърденията, че съм записал изходния код, „за да си го гледам и да си поиграя с него“ са не само неверни (лесно проверимо от видеозаписа), но и практически невъзможни – изходният код е над 500 000 реда текст, който не може да бъде заснет с камера", заяви той.

Всички описани в справката на ДАНС събития са се случили в официалната зала за удостоверяване на машините в Министерството на електронното управление. Залата е оборудвана с камери и система за контрол на достъпа. "Работил съм само в присъствието на членовете на работната група и нито за момент в „складове и тъмни стаички”, нито в помещения, в които има машини, предназначени за гласуване на изборите. В МЕУ не е постъпвала машина, с която ще може да се гласува. Ние разполагаме единствено с шест тестови машини, с които не може да се гласува", каза зам.-министърът.

"Противно на твърденията в справката на ДАНС, никой от присъстващите в залата не ми е забранявал да снимам. Преди справката на ДАНС да бъде изпратена до институциите, не съм търсен от ДАНС дори само за устни въпроси. Не ми е известно представители на ДАНС да са извършвали проверка и на място в МЕУ. ДАНС не е реагирала по никакъв начин на абсолютно идентични процеси и ситуации, провеждани по време на предишни избори. Всички факти могат да бъдат проверени във вътрешните документи на Министерството, в официалните документи по удостоверяването и в кореспонденцията с Централната избирателна комисия", завърши Михаил Стойнов.

Още: ВАС гледа на открито заседание делото срещу отмяната на машините за гласуване

Вижте всички последни новини от Actualno.com

Още от ПОЛИТИКА:

Асен Василев: Борисов не е в положение да поставя условия

"Русия осъществява директно терористични операции в България": Бойко Ноев с предупреждение

Ицо Хазарта: ПП-ДБ трябваше да избира между боб и леща, а хората искаха пържола. В менюто пържола нямаше

ПП: Парите за "Мини Марица Изток" ще се окажат недопустима държавна помощ

Премиерът с 11 000 лева заплата - на планина за Лазаровден и Цветница (СНИМКИ)

Прокуратура за предизборна употреба и бухалките на мутрите: Дълбоката държава през погледа на АКФ

"Асен Василев прибра 5,4 милиарда лева от енергетиката": Делян Добрев пак раздава присъди

Борисов: ПП фалшифицират документи, ще работя с тях само при доминираща роля на ГЕРБ

“Ченгеджийки номер“: Кирил Петков с първи коментар за фалшифицирането на документи

Главчев без заплата като външен министър, от каква сума се отказа

Етикети:

Помогнете на новините да достигнат до вас!

Радваме се, че си с нас тук и сега!

Посещавайки Actualno.com, ти подкрепяш свободата на словото.

Независимата журналистика има нужда от твоята помощ.

Всяко дарение помага за нашата кауза - обективни новини и анализи. Бъди активен участник в промяната!

И приеми нашата лична благодарност за дарителство.

Банкова сметка

Име на получател: Уебграунд Груп АД

IBAN: BG16UBBS80021036497350

BIC: UBBSBGSF

Основание: Дарение за Actualno.com

ОЩЕ ОТ Политика