На 4 юни Теменужка Петкова ще получи дългоочаквания конвергентен доклад – последния формуляр в прехода от лев към евро и от народопсихоза към еврокошмар. Макар бюджетният дефицит да се държи под 3%, дефицитът на доверие остава стабилен и непоклатим. Докато Брюксел се готви да ни приеме в клуба на парите с еднаква картинка, българите са принудени да се подготвят за неизбежното.
1. Еврото не е истинско. При пране над 40 градуса се разтваря и оставя само шевовете на доверието към общата валута. Българинът е свикнал да пере пари. Дано да измислят някакви щадящи препарати.
2. Дигиталното евро излъчва едно лошо лъчение. Според изследвания, финансирани от анонимни хомеопати, токенизираната валута предизвиква кожни реакции, морална нестабилност и леки кисти на места, които не е удобно нито да назоваваме, нито да имат кисти.
3. Евроцентовете пускат цветни метали и кемтрейлс в джобовете. Ще трябва да се купуват оловни портфейли, за да се държат безопасно евростинките и монетите по два и четири лева.
4. Пенсионната система изпада в шок. Хора, работили 40 години в левове и генерирали пенсионни фондове в левове, остават с празни ръце. Няма да е честно да получават евро, ако не са изкарали нито едно!
5. Сватбите стават тегоба. Всичко е двойно. На сватба пачките и банкнотите не се отчитат като номинал, а като обем. Всяка сватба ще ни излиза през носа.
6. Губи се престижът да имаш 500 евро на цяло. Оставаме без елит! А един народ без елит е оскотял народ.
7. Магазините за един лев фалират. Любимата верига на народа падна поредна жертва на глобалния комерс. Вече китайските джунджурии ще ги плащаме с измислени пари.
8. Левовете в марки няма да говори нищо на следващите поколения. Откъсваме се от корените си и се обезличаваме като нация.
9. Ад. Смяната на валута създава ново поколение експерти. Бивши криптоентусиасти и псевдоспециалисти по коучинг започват да предлагат платени семинари "Как да мислиш в евро и пак да си на загуба".
10. Петьо Еврото спира да звучи толкова престижно. Все едно Петьо Дветелевчета сега. Девалвация!
Автор: Самуил Петканов, Прас Прес