Въпреки че обикновено българите сме привърженици на традиционната леща, ви съветваме да дадете шанс на черната - нарежда се сред суперхраните с многото си ползи за организма и дълъг списък с полезни вещества в състава й.
Още: Ципура на скара: Какви особености има в приготвянето ѝ
Още: Каква е тайната на най-вкусния паламуд на скара
Черната леща е богата на протеини, витамин В, магнезий и фибри. Особено необходима е, ако не консумирате месо. 100 грама черна леща съдържа 340 калории, 0 мазнини, 60 г въглехидрати и 25 г протеини.
Както вече споменахме, тя се явява чудесна алтернатива на месата, но може да се консумира и като гарнитура към тях. Има сходен състав с черния боб, но вкусът й е малко по-различен.
Ако обичате да експериментирате в кухнята, а и се стремите към по-здравословен начин на живот, за вас сме подготвили чудесна рецепта за черна леща, която задължително да изпробвате. Може да закупите лещата от био магазини или такива, които са концентрирани в продажбата на здравословни храни.
Още: Тези локумки с бира са любими на малки и големи
Още: Качамак по италиански: Вкусно, просто и засищащо ястие за цялото семейство
Рецепта за задушена черна леща
За още любопитни и полезни статии - очакваме ви във Viber канала ни! Последвайте ни тук!
Още: Тези пилешки хапки с корнфлейкс са нещо, за което наистина си заслужава да се потрудим в кухнята
За приготвянето на рецептата ще са ви нужни:
• 1 чаена чаша черна леща;
• Супена лъжица зехтин;
• Супена лъжица масло;
• Половин чаена чаша лук на ситно;
• 1 скилидка чесън или повече/по-малко по избор;
• Половин чаеша чаша морков на ситно;
• Кубче бульон;
• 500 мл вода;
• Сол и черен пипер на вкус.
Баба готви лещата така и всички у дома я обожаваме
Още: Тези панирани рулца от раци ще задоволят и най-големите кулинарни мераци
Още: Знаете ли как се приготвя паниран сладолед
Начин на приготвяне:
Започнете със загряването на мазнината - първо добавете зехтина, а след това към него и маслото. След това поставете и лука, чесъна и морковите. Запържвайте ги до тяхното омекване, а след като омекнат поставете и бульона в тенджерата. Бульонът предварително се разтваря в гореща вода (500 мл). След като всички съставки са в тенджерата, намалете котлона и бъркайте постоянно. За напълното приготвяне на лещата са необходими около 35 минути.
Черната леща може да използвате както под формата на основно ястие, така и като гарнитура към различни меса, салати и други ястия. Може да приготвите по-голямо количество от нея и да го съхранявате няколко дни в хладилник. По този начин, когато нямате готово хапване, винаги ще имате под ръка високопротеиново и вкусно ястие.
Черната леща е позната и с наименованието белуга, може да потърсите в онлайн пространството рецепти за приготвянето й в различни вариации - супа, салата, крем супа, хляб с черна леща, боб с черна леща, черна леща с морски дарове и т.н.
Интересен факт е, че тя се нарича и белуга, защото малките зрънца наподобяват на хайвера на рибата белуга (или моруна).
Със сигурност трябва да опитате тази вкусна суперхрана и да я включите в менюто си!