Американската Meta - компанията майка на Facebook и Instagram - обяви, че от октомври тази година ще спре всички реклами, свързани с политика, избори и социални въпроси, на своите платформи в Европейския съюз. Причината - прилагането на законодателство в ЕС за политическата реклама. Meta, която притежава още Threads и Whatsapp, заяви, че регламентът на блока за прозрачност и насочване на политическата реклама (TTPA) "въвежда значителни оперативни предизвикателства и правни несигурности" и "неизпълними изисквания".
Още: Митов прати депутати да питат Зукърбърг за свалената страница на BG Elves
Какво променя законодателството на ЕС?
Регламентът TTPA на ЕС, чиято цел е да противодейства на манипулирането на информацията и чуждестранната намеса в изборите, влезе в сила през април 2024 г., но повечето от разпоредбите му ще станат напълно приложими на 10 октомври тази година.
Съгласно правилата, политическите реклами трябва да носят етикет за прозрачност и да посочват ясно ключова информация като спонсори, изборите, с които са свързани, платените суми и техниките за таргетиране.
Още: Съдът на Бразилия с важно решение за собствениците на социални медии
Правна несигурност
Meta заяви, че от 2018 г. разполага с инструменти, които осигуряват прозрачност на рекламите, свързани с политиката и изборите. Те изискват рекламодателите да преминат през процес на оторизация, а Meta съхранява тези данни в своята публично достъпна рекламна библиотека. Въпреки това новите задължения по TTPA "създават непосилно ниво на сложност и правна несигурност за рекламодателите и платформите, опериращи в ЕС", заяви компанията на Марк Зукърбърг.
Снимка: iStock
Тя добави, че поради ограниченията "хората ще виждат по-малко релевантни реклами на нашите платформи".
Още: Meta изтри Facebook страницата на Асен Василев
Meta заяви, че хората или кандидатите за служители в ЕС все още могат да публикуват и обсъждат политика на своите платформи.
Съобщението на технологичния гигант е факт, след като Google обяви през ноември миналата година, че също ще забрани политическите реклами поради предстоящите правила.
Промените важат само за Европа.
Още: ЕС удари Apple и Meta с 9-цифрени суми по нов закон
Разследвания
Европейската комисия предприе няколко инициативи за противодействие на чуждестранната намеса и дезинформацията по време на избори. Тя започна например няколко разследвания по Закона за цифровите услуги (DSA), който задължава онлайн платформите да действат срещу незаконно съдържание, свързано с дезинформация.
Още: САЩ се оплакват от нова форма на икономическо изнудване от ЕС
Facebook и Instagram на Meta бяха обект на официални производства през април 2024 г. по подозрение за нарушения, свързани с техните политики и практики относно подвеждаща реклама и политическо съдържание в своите услуги. Разследването все още продължава, предава Euronews.
Няколко избори в ЕС бяха обект на дезинформация. На 6 декември Румъния стана първата страна от блока, която отмени избори - президентските, на първи тур на които водеше Калин Джорджеску - поради чуждестранна намеса. Това стана след съобщения за манипулиране на информация в приложението за споделяне на видеоклипове TikTok.
Още: Без да пита, Meta взема данните ни за изкуствения си интелект: Как да се защитим?