Най-големият производител на дронове DJI влезе в един от двата забранителни списъци на САЩ. Китайската компания е последвана от още 12 дружества, като част от санкционната политика на Вашингтон спрямо технологичните предприятия на Пекин, пишат от tehcoffnews.
Още: Лятна селекция от смартчасовници Huawei за клиентите на Yettel
Още: Дигиталните скаути на Yettel ще са част от младежкия научен фестивал „Ало, Космос! Говори България!“
Мярката е наложена от Министерството на отбраната на САЩ и включва забрана на американски граждани да извършват инвестиционна дейност със съответните фирми. Както и всички настоящи такива инвеститори трябва да излязат от своите позиции в тях.
ОЩЕ: Нова руска атака нанесе щети в Киев, украинците свалиха 13 ирански дрона (ВИДЕО)
Вашингтон разглежда компанията с продукти, които могат да се използват за двойна употреба – както за граждански, така и за военни цели. Дроновете на DJI са почти неизменна част от бойните полета в Украйна, като част от неофициалния арсенал и на двете страни.
Още: Доброволци от Yettel облагородиха Златните мостове и Бели брег
Още: Технологичен пробив: Създадоха летящ робот-комар (ВИДЕО)
Според САЩ DJI получава финансиране от китайски държавен фонд, който открито цели изграждането на продукти с двойно предназначение.
За още любопитни и полезни статии - очакваме ви във Viber канала ни! Последвайте ни тук!
Още: Гаранционната карта става дигитална – само в приложението Yettel
Още: Роди се първият летящ хуманоиден робот с реактивна раница (ВИДЕО)
ОЩЕ: Financial Times: Украйна скоро ще стигне и до Сибир, за Русия няма да има безопасни зони
Попадането на DJI в списъка на Министерството на отбраната е по-леката мярка санкции, които САЩ упражняват в момента срещу технологичните компании от Китай. Вашингтон има втори списък – този на Министерството на търговията, с който се забранява търговската дейност между американски дружества и санкционирани такива. Huawei например е под икономическо ембарго по двете линии, което засяга изцяло нейната дейност свързана с мобилни процесори и 5G смартфони.
Санкционирането на китайския производител на дронове донякъде не идва като изненада. Още миналата година, финансовото министерство на САЩ издаде подобна заповед за забрана на американски инвестиции в DJI. Това действие, обаче не се разглежда от Вашингтон като част от санкциите си срещу Китай. DJI от своя страна е готова да обжалва решението на властите през щатския съд.
Още: Ученици учат за изкуствения интелект в третото издание на Yettel Teen Academy
Още: Стрийминг платформата VOYO вече е част от услугите в приложението Yettel и Yettel TV